Sularda nikel adsorpsiyonu
Adsorption of nickel (II) from water
- Tez No: 276256
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ABALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda dünyamız ileri teknolojik ve bilimsel gelişim yaşarken, canlı yaşamının temeli olan ekolojik dengenin bozulması tehlikesi ile de karşı karşıya gelmiştir. Çevre kirliliğinin yol açtığı bu sorunun Çözümüne yönelik çalışmalar yapılması gerekmektedir.Çevre kirliliği büyük oranda su kirliliği oluşturur. Atık sularda bulunan ağır metaller, derişimleri ile orantılı olarak ortamdaki birçok canlı türü için tehlike oluşturmaktadır.Atık sulardaki ağır metalleri gidermek için kullanılan yöntemlerden birisi de ağır metallerin adsorbsiyonudur.Bu çalışmada belirli bir sınır derişiminin aşılması durumunda canlı bünyesinde toksik etkiye neden olan nikelin kazan külü, volkanik tüf, klinoptilolit tarafından adsorbsiyonu araştırılmıştır.Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada adsorbsiyona etki eden temel faktörler incelenmiştir. Çalışma parametreleri olarak uygun karıştırma hızı, pH, adsorbanın uygun tanecik boyutu, uygun konsantrasyon, adsorban miktarı ve sıcaklık bulunmuştur. Nikel (II) için optimum şartlar belirlenmiştir.İkinci aşamada, bütün adsorban maddeler için önceden belirlenmiş optimum koşullarda maden su ile adsorbsiyon deneyleri yapılmıştır. Kazan külü, volkanik tüf, klinoptilolit kullanımı ile sırasıyla ; %98,70 ; % 95,56 ; % 99,22 adsorbsiyon verimleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, while the world is in the process of high technological and scientific development, it has been confronted the danger of spoiling the equilibrium in the ecological system. Studies should be made to solve problem of spoiled equilibrium in the ecological system.Environmental pollution is caused by in large proportion by the water pollution.The heavy metals in proportion to their concentration in the waste water cause dangers for many species living in there.One elimination method of heavy metals from the waste water is the Adsorption of heavy metals.In this study; in the case of exceeding a specific limit, nickel is having toxic effect on the living structures, the adsorption of nickel on bottom ash, volcanic tuff, clinoptilolite has been investigated.The study consists of two parts.In the first part principal factors affecting the Adsorption were investigated.Suitable mix rate, pH, particle size of adsorbent, concentration, amount of adsorbent, temperature were investigated and the optimum conditions were determined for nickel (II) solutions.In the second part, adsorption test of mineral water were studied in these optimum conditions for all the adsorbent subtances. The results showed that the adsorption capacity of bottom ash, volcanic tuff, clinoptilolite was obtained about % 98,70, %95,56, %99,22 respectivety.