Brakiterapi tohum kaynakların doz dağılımlarının incelenmesi
Brachytherapy seed resources are investigation of dose distribution
- Tez No: 276257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN YEĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Amersham OncoSeed 6711 125I ve TheraSeed 200 103Pd model brakiterapi tohum kaynakları için sudaki ve çeşitli insan dokularındaki (prostat, akciğer, kemik, karaciğer vb.) doz dağılım değerleri BrachyDose Monte Carlo kodu kullanılarak ayrı ayrı hesaplandı. Hesaplamalar, kaynağın merkezinde yer aldığı, cm büyüklüğündeki kübik fantom içersinde gerçekleştirildi. Bu çalışmada, fotoelektrik tesir kesitinin Z4 ile orantılı olması sebebiyle efektif Z değerindeki küçük değişikliklerin foton etkileşimleri üzerinde büyük değişiklikleri yapabileceği gösterildi. Bu durumun bir sonucu olarak, hastaya verilen gerçek doz miktarı ile tedavi planlaması sırasında TG-43 formalizmi kullanılarak hesaplanan doz değerleri arasında büyük farlılıklar meydana gelebileceği görülmektedir.Ayrıca vücut içerisine yerleştirilen tohum kaynaklarının içinde bulunan radyoaktif madde kaplı oynar parçaların yerçekimi doğrultusunda olası yer değiştirmelerinden kaynak etrafındaki doz dağılımını etkilenmektedir. Bu nedenle kaynağın etrafındaki doz dağılımının çok iyi bir şekilde bilinmesi gerekir. Bu çalışmada, brakiterapi tedavisinde kullanılan tohum kaynakların içindeki hareketli parcacıklardan dolayı kaynak etrafındaki doz dağılımında ne kadar bir değişme olduğu hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, dose distributions of Amersham OncoSeed 6711 125I and TheraSeed 200 103Pd model brachytherapy seed sources were separately calculated for water and several human tissues media by using BrachyDose Monte Carlo Code. Calculations were performed for cubic phantom with 30cmX30cmX30cm dimensions where the seed is positioned at its origin. In the present study, it was provided that small deviations of Z values cause great changes on photon interactions therefore photoelectric cross section is rated with Z4. As result of this case, it will be seen that there are important differences between real dose value applied to a patient and the dose which is calculated by using TG-43 formalism.Also dose distribution around seeds in body tissue is affected as remarkable by mobility of internal seed components due to gravity. In this reasons, dose distribution around a seed must be good determined. In this work dose differences which stem from mobility of radioactive seed components and marker were calculated.