Kitle ortalaması ve varyansı için sıra istatistiklerine dayanan homojenlik testleri
Homogeneity tests based on order statistics for mean and variance
- Tez No: 276266
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FEDAİ KAYA
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İstatistik, Statistics
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
Aynı parametrik dağılımlar ailesinden alınan k>2 kitlenin parametrelerinin homojenliğinin (eşitliğinin) test edilmesi her alanda karşımıza çıkmaktadır. Uygulamada normal dağılıma sahip kitlelerin ortalamalarının eşitliğinin test edilmesi durumu ile çok sık karşılaşılmaktadır. Normal dağılıma sahip kitlelerin ortalamalarının karşılaştırılması durumunda en önemli varsayım ise varyansların homojenliğidir. Uygulamada en çok karşılaşılan diğer bir dağılım ise yaşam zamanı dağılımlarının modellenmesinde kullanılan üstel dağılımdır. Bu çalışmada normal dağılıma sahip kitlelerin ortalamalarının eşitliğinin ve varyansların homojenliğinin test edilmesi için sıra istatistiklerine dayanan test istatistikleri önerilmiştir. Önerilen yöntem tek ve iki parametreli üstel dağılıma sahip kitlelerin ortalamalarının eşitliğinin test edilmesinde de kullanılmıştır. Son olarak önerilen test istatistiklerinin güç değerleri literatürdeki bazı test istatistiklerinin güç değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tests of the homogeneity (equality) of k>2 population parameters taken from the same parametric distribution families are encountered in each area. The situation of testing normally distributed population means equality is very common in application. The most important assumption in the comparison of testing normally distributed population means is the homogeneity of variances. In application, another distribution which is most confronted is the exponential distribution used in modelling life time distributions. In this study, test statistics based on order statistics for testing the equality of normally distributed population means and homogeneity of variances are proposed. The proposed method is also used for testing the equality of population means having one or two exponential distribution. Finally power values of the proposed test statistics are compared with the power values of some test statistics.