Van Gölü inci kefalinde güvenli yaş tayini için uygun yapının belirlenmesi
Determination of suitable structure for reliable age reading in pearl mullet of the Lake Van
  1. Tez No: 276285
  2. Yazar: NACİYE ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Van Gölü İnci Kefalı'nda güvenli yaş tayini için uygun yapıyı belirlemek üzere 2009 Ocak-2009 Mayıs ayları arasında toplam 300 adet balık örneklenmiştir. Bu örneklerin çatal boy ve total ağırlık ölçümleri alınmış, eşeyleri belirlenmiş ve örneklerden yaş tayininde kullanılabilecek dört farklı kemiksi yapı olarak pul, otolit, operkulum ve omur alınmıştır. Bu yapılar 3 farklı okuyucu tarafından okunmuş, bu okumalar sırasında operkulumda ilk yaş halkasının belirlenemediği anlaşılmıştır. Pul, otolit ve omurda ise ilk yaş halkası belirgindir. 3 okuyucu tarafından okunan yaşlar arasındaki uyumun tespit edilmesinde yüzde uyum, ortalama yüzde hata ve değişim katsayısından yararlanılmıştır. Değerlendirmelerde en yüksek yüzde uyum, en düşük ortalama yüzde hata ve değişim katsayısı dikkate alındığında İnci Kefalı'nda güvenilir yapıların sırasıyla otolit, omur, pul ve son olarak ta operkulum olduğu saptanmıştır. Dolayısıyla İnci Kefalı'nda güvenli yaş tayini için en uygun yapı otolittir.
Özet (Çeviri)
The Pearl Mullet was sampled for reliable age determination from January to may 2009 in Lake Van. Sampled fish was measured as fork length and total weight. Scale, otolith, operculum and vertebra were collected for age determination from each fish. Each structure was read three different researchers for reliable age determination. It was determined during the age reading of different structures that first age circle was not clear on operculum. The first age annuli were clear on scales, otolithes and vertebrates it was used that percent agreement, average percent error and coefficient of variation for concordance of age reading of the three different researchers. It was determined that most suitable structure is otolith, vertebra, scale and operculum respectively for Pearl Mullet. This means that, the most reliable thing which is used to estimate the real age of Pearl Mullet is otolith