Van Gölü balığı ,İnci kefalinde (Chalcalburnus tarichi, pallas, 1811) Vitamin A'nın yüksek perfomanslı sıvı kromatografisi ile tayini
Determination of vitamin A in the lake fish, İnci kefali (Chalcalburnus tarichi, Pallas, 1811), by high performance liquid chromatography
- Tez No: 44833
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL BİLDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Biochemistry, Physiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
1. oz Bu çalışmada Van Gölü balığı (İnci Kefali) Chalcalburnus tarichi'nin karaciğer, kas ve yumurtasındaki vitamin A (retinol asetat ve vitamin A palmitat) miktarları yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) kullanılarak tayin edildi. Çalışmada iki farklı ekstraksiyon metodu kullanıldı. Birincisinde ekstraksiyon çözeltisi olarak hekzan, ikincisinde ise alkali metanol kullanıldı. Vitamin A esterleri (retinol asetat ve vitamin A palmitat), OD S (150x4.6 mm) kolonunda, metanol sürükleyici (mobil) fazı kullanılmak suretiyle ayırıldı. Vitamin A'ların tayini, flouresan dedektör ile, eksitasyonu 348 nm, emisyonu 470 nm dalga boylarında gerçekleştirildi. Hekzan ekstraksiyonunda, karaciğer, kas ve yumurtada retinol asetat konsantrasyon ortalamaları sırası ile 0.436 ± 0.073 ug/g, 0.262 ± 0.027 ng/g ve 0.206 ± 0.016 ug/g dır. Vitamin A palmitat konsantrasyon ortalalamalan ise yine sırası ile 0.039 ± 0.014 ug/g, 0.015 ± 0.001 ug/g ve 0.011 ± 0.001 ug/g olarak bulundu. Alkali metanol ekstraksiyonunda, karaciğer, kas ve yumurtada retinol asetat konsantrasyon ortalamaları sıra ile 0.215 ± 0.026 ug/g, 0.197 ± 0.021 ug/g ve 0.187 ± 0.029 ug/g bulunurken, vitamin A palmitat konsantrasyonu ortalamaları sırasıyla, 0.008 ± 0.001 ug/g, 0.013 ± 0.001 ug/g ve 0.027 ± 0.005 ug/g olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT In this study, the amounts of vitamin A in liver, muscle and egg of Van Lake fish (Inci Kefali) Chalcalburnus tarichi have been determined by high performance liquid chromatography (HPLC). During the study two different extraction methods were used. Hexane in the first one and alkaline methanol in the second one were used as extraction solvents. Vitamin A esters (retinol acetate and vitamin A palmitate) have been separated on ODS (150x4.6 mm) column eluting with methanol as mobil phase. The detection of vitamins A has been performed by fluorescence detector at 348 nm (excitation) and at 470 nm (emission). In extraction with hexane, the average retinol concentration in liver, muscle and egg were 0.436 ± 0.073 ug/g, 0.262 ± 0.027 ug/g and 0.206 ± 0.016 ug/g respectively, vitamin A palmitate concentration were also found as 0.039 ± 0.014 ug/g, 0.015 ± 0.001 ug/g and 0.011 ± 0.001 ug/g, respectively. In alkaline methanol extraction, while the average retinol acetate concentration in liver, muscle and egg were 0.215 ± 0.026 ug/g, 0.197 ± 0.021 ug/g and 0.187 ± 0.029 ug/g, the average vitamin A palmitate concentration were found as 0.008 ± 0.001 ug/g, 0.013 ± 0.001 ug/g and 0.027 ± 0.005 ug/g, respectively.