Genelleştirilmiş model yardımıyla çift-çift çekirdeklerin uyarılmış durumlarının incelenmesi
The investigation of the excited states of even-even nuclei with the help of generaliced model
- Tez No: 276284
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAFET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde çekirdeğin yapısını, deforme olmasını ve eylemsizlik momentini belirleyen parametrelerin sayısal olarak hesaplanmasına olanak sağlayan çekirdeğin mikroskobik teorisi pek gelişmemiştir. Çekirdeklerin çeşitli özelliklerini ortaya çıkaran herhangi bir modelin kullanılmasına duyulan en önemli gereksinim, bu model içerisinde çok sayıda deneysel sonucun değerlendirilmesidir. Bu sebeple, model secimi deneysel verilerin miktarına bağlı olduğundan, çekirdek teorisinin fenomenolojik özellik taşıdığını söyleyebiliriz. Fenomenolojik teoriler bazı özelliklerini açıklamada sınırlı olmasına rağmen, gerçek çekirdek teorisinin oluşmasında önemli yeri olup, çekirdeklerin çeşitli özellikleri arasında bağlantı kurmaya ve onları izah etmeye yardımcı olurlar. Bunun sonucu olarak fenomenolojik teorilerin ilk deneysel araştırmalar için yararlı olduğu söylenebilir.Bu çalışmada çift-çift çekirdeklerin kolektif durumlarının hesaplanmasına imkan veren bir model geliştirilmiştir. Bu modelde elde edilen formüller, aynı zamanda uyarılmış durumlarının kuant karakteristiklerini ve bu durumlar arasındaki geçiş ihtimalliklerini ifade ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Microscopic theory of the nuclei, which enables numerical calculation of the parameters, defining the structure of nucleon, deformed state of nucleon and inertia of nuclei, has not been improved yet so far. The most important model?s necessity exploring various properties of nuclei is that it cantains many experimental data. Owing to the choice of the model is dependent on quantity of experimental data, it can be said that the theory of nuclei has phenomenological properties. Although phenomenological theories are very restrict to explain some nuclei properties they which have important play in constriction of nuclei theory and help to relate between various properties of nuclei. Consequently can be said that phenomenoligical theories are useful for explanations of the first experimental investigations. In this study a model providing possibility for calculation of even ? even nuclei collective state has been developed. Obtained formulac in this model explain quant characterises of excited states and transition possibilities between them.