Gerçekçi matematik eğitimi (RME) yönteminin ortaöğretim 12. sınıf matematik (integral ünitesi öğretiminde öğrenci başarısına etkisi
Effect of realistic mathematics education (RME) method on student success in secondary education 12th grade mathematics (integral unit) education
  1. Tez No: 276292
  2. Yazar: MEHMET CAHİT AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNAY BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmada, gerçekçi matematik eğitimi yöntemi ile geleneksel öğretim yönteminin ortaöğretim 12. sınıf integral konusuna uygulanması sonucunda, gerçekçi matematik eğitimi yönteminin geleneksel öğretim yönteme nazaran öğrenci başarısı üzerindeki etkisi incelenmiştir.Araştırma deneme modelinde bir çalışma olup, araştırmada ön test ? son test kontrol gruplu desen modeli uygulanmıştır. Araştırma 2009?2010 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Batman ilindeki ortaöğretim okullarından Ziya Gökalp Anadolu Lisesi'nin matematik dersini aynı öğretmenden alan 24'ü deney ve 23'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 47 öğrenci ile yapılmıştır. Deneklerin 2010-YGS matematik testi sonuçlarına ve güz dönemi matematik karne notlarına göre denklikleri araştırılmıştır. Gruplar arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edildikten sonra bu iki sınıfın konu hakkındaki davranışlarını tespit etme amaçlı olarak konu başarı testi (ön test) uygulanmıştır. 20'şer saat süresince deney grubuna gerçekçi matematik eğitimi yöntemi, kontrol grubuna ise geleneksel öğretim yöntemi uygulanarak `'integral'' konusu işlendikten sonra davranış değişikliklerini tespit etme amaçlı olarak ünitenin başlangıcında uygulanan konu başarı testi (son test) tekrar uygulanmıştır. Uygulamalar sonucunda elde edilen bulgular SPSS 15.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve öğrenci davranışlarını olumlu yönde etkilemede gerçekçi matematik eğitimi yönteminin geleneksel öğretim yöntemine göre daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, the effect of realistic mathematics education method on student success compared to traditional instructional method in consequence of practising realistic mathematics education method and traditional instructional method to secondary education 12th grade integral subject.Research is a study in testing model and the pattern model with preliminary test - final test control group is applied in the research. The research was conducted with 47 students in total, 24 of which were experimental and 23 were control group, who took mathematics lesson from the same teacher in Ziya Gokalp Anatolian High School from the secondary education schools in province Batman during spring term of 2009-20010 educational year. The equivalences of subjects were investigated according to their 2010-YGS mathematics test results and autumn term school report mathematics scores. After finding that there was no significant difference between the groups, topic success test (preliminary test) was applied for the purpose of determining the behaviours of these two classes about the topic. After the topic ?integral? is taught by applying realistic mathematics education method to experimental group and traditional instructional method to control group for each 20 hours, topic success test (final test) which was performed at the beginning of the unit was applied for the purpose of determining behavioural changes. Findings obtained in consequence of the applications were analyzed by using SPSS 15.0 packaged software and it was concluded that realistic mathematics education method was more effective than traditional instructional method in affecting student behaviours positively.