Kok fabrikası atık sularının ileri oksidasyon yöntemleri ile arıtılması
Treatment of cooking industry wastewater using advanced oxidation processes
- Tez No: 276296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÜNYAMİN GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kok fabrikası atıksuları alıcı ortama deşarj edilmeden önce yüksek konsantrasyonlarda ve toksik bileşikler içermektir. Su kalitesi genellikle, klasik biyolojik arıtma proseslerinden sonra deşarj limitlerini sağlayamamaktadır. Bu çalışmada, kok atıksularının ileri arıtımı için fenton prosesi ile kok atıksularının arıtılabilirliği incelenmiştir. Deney sonuçları, atıksuyun kendi pH'sı olan 7.8 ve 60 dk sürede klasik fenton prosesi ile %86 KOİ ve %99.5 fenol giderimi sağlandığını göstermiştir. Tüm deneylerde atıksuyun kendi pH'ı kullanılmış, pH ayarlaması yapılmamıştır. Uygun çalışma koşulu 300 mg/L Fe+2 ve 4000 mg/L H2O2 olarak belirlenmiştir. pH'daki ani düşüş, reaksiyon süresi ve maliyeti ileri arıtım için klasik fenton prosesini daha avantajlı ve uygun kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Coking wastewater contains high concentration of refractory and toxic compounds to be treated before being discharged into the environment. The water quality usually cannot meet the discharge limits after conventional biological treatment processes. This paper initially investigated the treatability of a coking wastewater with fenton for advanced treatment of coking wastewater. Based on the experimental results, up to 86 % COD and 99,5 % phenol removals were achieved by the conventional fenton process at original pH 7,8 within 60 min. In all trials, pH adjustment was not performed. The optimal operation condition was addition of 300 mg/L of Fe+2 and 4000 and of H2O2, respectively. The sudden drop of original pH, reaction time and cost make conventional fenton process more feasible and advantageous for advanced treatment.