Çelik talaşı/silikon kompozit malzeme üretimi ve düşük hızlı darbe özelliklerinin deneysel incelenmesi
Manufacturing of steel chip/silicon composite material and experimental investigation of low velocity impact
  1. Tez No: 276330
  2. Yazar: YUSUF ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Mühendislikte, darbe sonucu oluşan enerjinin bertaraf edilmesi makinelerin, cihazların ve özellikle de insanların zarar görmemesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada da darbe enerjisini soğurup ısı enerjisine dönüştüren bir darbe emici çeşidi üzerine araştırma yapılmıştır. Üzerinde çalışılan malzeme çelik talaşı ile belli oranlarda karıştırılan ve farklı presleme basınçlarında preslenen soğuk silikon matrisli kompozittir. Bu kompozit malzemeden 5 farklı karışım oranında ve 3 farklı presleme basıncında 15 çift üretilmiştir. Üretimde numune boyutlarını standart hale getirebilmek için değişken kütle - sabit hacim kuralı esas alınmıştır. Sonra bunlara düşük hızlı darbe deneyleri uygulanmış ve kuvvet - zaman, kuvvet - yer değiştirme grafikleri elde edilmiştir. Bu grafiklere bağlı olarak toplam enerjiyi yutma ve yansıtma oranlarındaki değişimler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In engineering, absorption of energy produced by impacts is of great significance so as not to harm the machines, devices and humans as well. This study is focused on a kind of impact absorber which absorbs the impact energy and turns it into the form of heat energy. The material studied on is cold silicon matrix composites mixed with steel chip at defined rates and various pressures. At 5 different mixing rates and 3 different pressing pressure 15 pairs of samples manufactured with this composite material. In order to standardization sample dimensions, dynamic mass - static volume rule has been based on manufacturing. After this low velocity impact experiences are made and force - time, force - location difference graphics are obtained. Absorption and reflection rates differences of total energy are interpreted depending on this graphics.