Alkali atomlarda geçiş olasılıklarının hesaplanması
The calculation of transition probabilities in alkali atoms
- Tez No: 276341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, lityum, sodyum, potasyum ve rubidyum gibi alkali sistemlerde elektrik dipol geçiş olasılıkları en zayıf bağlı elektron potansiyel model teori ?WBEPMT? ve kuantum kusur orbital ?QDO? teori kullanılarak hesaplanmıştır. Geçiş olasılıklarının elde edilmesi için gerekli olan parametreler deneysel enerji verileri ve seviyelere ait yarıçapların beklenen değerleri kullanılarak belirlenmiştir. Geçiş olasılıkları için hesaplanan değerler literatürdeki diğer teorik yöntemlerden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve oldukça iyi bir uyum gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electric dipole transition probabilities for alkali systems such as lithium, sodium, potassium and rubidium have been calculated using the weakest bound electron potential model theory ?WBEPMT? and the quantum defect orbital ?QDO? theory. The needed parameters for obtain of transition probabilities have determined using experimental energy data and values of expectation of radii belong to levels. The calculated values for transition probabilities are compared to the results obtained to other theoretical methods in the literature and a good agreement has been observed.