Cyanex 923 immobilize edilmiş sol jel silika ile sulardaki Cr(VI)'nın giderilmesi
Removal of Cr(VI) from water by cyanex?923 immobilized sol-gel silica
- Tez No: 276343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, immobilize edilmiş Cyanex 923 içeren sol-jel silika ile sulardan Cr(VI)'nın giderimi incelenmiştir. FT-IR spektroskopisi ile yapılan karakterizasyon çalışması Cyanex 923'ün sol-jel silika yapısına katıldığını göstermiştir. Kesikli sisteme göre yapılan denemeler Cyanex 923 içeren sol-jel silikanın sudaki Cr(VI) gideriminde etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir. Elde edilen sorbent ile Cr(VI) giderimi pH'a oldukça bağlıdır ve gerekli temas süresi 10 dakikadır. En iyi Cr(VI) giderimi pH 1.0'de elde edilmiştir. Langmuir izoterm modeli, Freundlich izoterm modeline kıyasla, sorpsiyon verilerini daha iyi temsil etmektedir. Rejenerasyon çalışmaları, Cyanex 923 içeren sol jel silikanın sulardaki Cr(VI) gideriminde dört defa tekrar kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of Cr(VI) from aqueous solution by using sol-gel silica containing immobilized Cyanex 923 was investigated. The characterisation study by FT-IR spectroscopy proved the presence of Cyanex 923 in the sol-gel silica structure. The batch sorption experiments showed that sol gel silica contaning Cyanex 923 can be effectively used to remove Cr(VI) from water. Sorption equilibrium was achieved in 10 minutes. The sorption of Cr(VI) by sol gel silica contaning Cyanex 923 strongly depends on the pH of the solution. Maximum removal of Cr(VI) was obtained at pH 1.0. The suitability of the Freundlich and Langmuir sorption models was also investigated and it was found that the Langmuir isotherm better represented the sorption data. The regeneration studies indicated that sol gel silica contaning Cyanex 923 was of reusability for the removal of Cr(VI) from aqueous solutions in four cycles.