Ürgüp, Derinkuyu ve Hodul Dağı (Nevşehir) arasında kalan bölgenin florası
The flora of the region among Ürgüp, Derinkuyu and Hodul Daği (Nevşehir)
  1. Tez No: 276347
  2. Yazar: DENİZ ULUKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TUGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma Ürgüp, Derinkuyu ve Hodul Dağı (Nevşehir) arasında kalan bölgenin florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanı Türkiye florasındaki kareleme sistemine göre B5 karesi içerisindedir. Çalışma alanından 2008-2010 yılları arasında toplanan 1460 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 76 familya ve 327 cinse ait 594 tür (601 takson) tespit edilmiştir. Çalışma alanındaki endemik takson sayısı 104'tür. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları şöyledir: İran-Turan elementleri 169 (% 30.95), Akdeniz elementleri 33 (% 6.04), Avrupa-Sibirya elementleri ise 18 (% 3.29). Geriye kalan 329 (% 60.03) taksonun 100'ü (% 18.31) geniş yayılışlı iken 226'sı (% 41.39) fitocoğrafik bölgesi bilinmeyendir. İçerdikleri takson sayısına göre büyük familyalar sırayla Compositae (Asteraceae) 87, Leguminosae (Fabaceae) 74, Labiatae (Lamiaceae) 47, Cruciferae (Brassicaceae) 38, Gramineae (Poaceae) 31, Boraginaceae 30, Caryophyllaceae 28, Rosaceae 26, Umbelliferae (Apiaceae) 21 ve Liliaceae 21'dir. Takson sayısına göre en büyük cinsler ise Astragalus 26, Salvia 15, Centaurea 13, Silene 11, Allium 9, Alyssum 7, Euphorbia 7, Veronica 7, Onobrychis 7 ve Vicia 6'dır.
Özet (Çeviri)
This research has been made to determine The Flora of the region among Ürgüp, Derinkuyu and Hodul Dağı (Nevşehir). The research area is in the B5 square according to the Grid system in the flora of Turkey. As a result of the examination of 1460 plants specimens which were collected from the research area between 2008-2010, 594 species (601 taxa) that belong to 76 families and 327 genera have been determined. In The research area the number of endemic taxa is 104. According to the phytogeographical regions the figures of the taxa are as follows: Irano-Turanian are 169 (30.95 %), Mediterranean are 33 (6.04 %) and Euro-Siberian are 18 (% 3.29). While 329 (% 60.03) taxa out of the remaining 100 (18.31 %) taxa are widespread, 226 (% 41.39) taxa are unknown. The largest families according to the number of taxa that in the research area are as follows: Compositae (Asteraceae) 87, Leguminosae (Fabaceae) 74, Labiatae (Lamiaceae) 47, Cruciferae (Brassicaceae) 38, Gramineae (Poaceae) 31, Boraginaceae 30, Caryophyllaceae 28, Rosaceae 26, Umbelliferae (Apiaceae) 21 and Liliaceae 21. The largest genera are Astragalus 26, Salvia 15, Centaurea 13, Silene 11, Allium 9, Alyssum 7, Euphorbia 7, Veronica 7, Onobrychis 7 and Vicia 6.