Transnormal alt manifoldlar ve paralelleri
Transnormal submanifolds and their parallels
- Tez No: 276355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
, boyutlu bir düzgün manifold ve bir immersiyon olsun. Eğer nin normal demeti düz ise nin push-out uzayı olarak bilinen kümesi tanımlanabilmektedir. , basitçe ye paralel olan immersiyonlar kümesi olarak da düşünülebilir. Bu tez çalışmasında düz normal demetli transnormal bir embeding olarak alındığında nin yapısı ve özellikleri Kaya'dan (2010) yararlanılarak çalışılmaktadır. İlk bölümde manifold kavramından temel olarak bahsedilmekte olup diğer bölümleri takip edebilmek için gerekli tanım, teorem ve sonuçlar verilmiştir. İkinci bölümde şeklindeki immersiyonlar ve odak noktaları tanıtılıp uzaklık fonksiyonu yardımıyla odak noktaların bulunuşu gösterilmiştir. Üçüncü bölümde paralel immersiyon kavramı, özellikleri ve immersiyonlar ile paralelleri arasındaki ilişkiler incelenmekte, düz normal demetli immersiyonlar ve push-out uzayları çalışılmaktadır. Son bölümde ise transnormal embedinglerin tanımı ve özelliklerinden bahsedilmekte olup düz normal demetli transnormal embedinglerin push-out uzayı ve bileşenlerinin özellikleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Let be a dimensional smooth manifold and be an immersion. If the normal bundle of is flat, then the set of , known as push-out space, can be defined. can be thought simply of the set of immersions which are parallel to . In this thesis, when is assumed as a transnormal embedding with flat normal bundle, the structure and properties of are studied as given in Kaya (2010). In the first chapter, the definiton of a manifold is considered at a basic level and some essential definitions, theorems and results to follow the other chapters are given. In the second chapter, immersions of the type and their focal points are studied and how the focal points are calculated by using the distance functions is shown. In the third chapter, the definition of parallel immersion, it?s properties and relations between immersions and their parallels are examined and also immersions with flat normal bundle and their push-out spaces are studied. In the last chapter, the definition and properties of transnormal embeddings are stated and the push-out space of a transnormal embedding with flat normal bundle and it?s components are studied.