Yeni bir atom transfer radikal polimerizasyonu makromonomer başlatıcı ile hiper dallanmış polimerlerin sentezi
Synthesis, characterization and micelle formation of novel thermoresponsive graft copolymers using atom transfer radical polymerization
- Tez No: 276364
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ HAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yüksek dallanmış polimerlerin oluşumuna yol açan yeni bir atom transfer radikal polimerizasyon (ATRP) makromonomer başlatıcı ATRP-MIM sentezlendi. ATRP-MIM başaltıcıları v-PEG-Br şeklinde kısaltılarak gösterildi. Bu başaltıcının CuBr / N,N,N',N',N' -pentametildietilentriamin (PMDETA) bakır koordinasyon kompleksi kullanarak homopolimerizasyonu ve N-izopropilakrilamid (NIPAM) ile graft kopolimerizasyonu gerçekleştirildi. ATRP-MIM başlatıcısı polietilen glikol (PEG) (PEG 495, PEG 2203, PEG 4203 molekül ağırlığında) bir ucu metakriloyil grubu diğer ucunda alkil halajenür grubu olacak şekilde sentezlendi. ATRP-MIM'in homopolimerizasyonu yüksek dallanmış polietilen glikol (PEG) ürünler verdi. Aynı polimerizasyon koşullarında MIM-ATRP'nin homo polimerizasyonunun; makromonomer, makrobaşlatıcı ve makroçaprazbağlayıcı olarak davranan geleneksel serbest radikal makromonomer başlatıcılardan daha hızlı olduğu bulundu. Ikinci aşamada, N-izopropilakril amid (NIPAM) monomerinin atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP) gerçekleştirildi. PEG-g-PNIPAM kopolimeri PNIPAM içerikleri graft kopolimerlerin elementel analizle hesaplandı.PNIPAM, graft kopolimerleri alt kritik çözelti sıcaklıkları (LCST) polietilen glikol (PEG) etkisiyle saf PNIPAM'a nazaran 33-36 0C civarında bulundu. Tüm polimerlerin karakterizasyonları FTIR, 1H NMR, TEM, SEM ve viskozite değerleri ölçümleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
New novel hyperbranched macromonomer initiators for atom transfer radical polymerization (MIM-ATRP) were synthesized. Poly (ethylene glycol) functionalized with methacrylate at one end was reacted with alkyl halides to form a macromonomeric initiator for ATRP. Self condensing MIM-ATRP polymerization and of N-isopropylacrylamide (NIPAM) was initiated by the MIM-ATRP using the copper coordination complex CuBr / N,N,N?,N?,N??-pentamethyldiethylenetriamine (PMDETA). Free radical macromonomer initiators which behave as macro crosslinker, macro initiator and macromonomer. In the second step, ATRP of N-isopropylacrylamide (NIPAM) was initiated by the MIM-ATRP All polymers, FTIR, 1H NMR, TEM, and SEM techniques were used in the characterization of the products. The effect of PEG on the thermal response rate of poly (N-isopropylacrylamide). They have a thermo-responsive character and exhibiting a volume phase transition at approximately 33-36 oC, which is a higher temperature than pure PNIPAM requires. A plastizer effect of PEG in graft copolymers was observed, indicating a lower glass transition temperature than that of pure PNIPAM.