Karadeniz bölgesi küçük hidroelektrik santralleri ve potansiyel değerlendirilmesi
Small hydroelektrik power plants in Black Sea region and evaluation of their potentials
- Tez No: 276366
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ÖZÖLÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
karşılaştırılmış ve Türkiye'nin toplam hidroelektrik enerji üretiminin içerisindeki yeri araştırılmıştır.Enerji tüketimi, ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin en önemli ölçütü olarak kabul edilmiştir. Enerji tüketimi durmadan artmakta ve gelecekte de artmaya devam edeceği görülmektedir.Bugün sahip olduğumuz uygarlık düzeyini korumak ve rahat yaşamın devamını sağlamak için enerji tüketmek zorunda olmamız bir gerçektir. Fakat Türkiye kalkınma, nüfus artışı ve sanayileşme nedeniyle artmakta olan enerji talebini karşılamakta güçlük çekmektedir. Bu talebi karşılamak için mevcut enerji kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılması gerekmektedir.Bu çalışmada; temiz, yerli ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olan hidroelektrik enerjinin Türkiye'deki potansiyeli ve mevcut durumu incelenmiş ve ayrıca Karadeniz Bölgesi' ndeki inşa, fizibilite ve su kullanım anlaşması aşamasındaki küçük hidroelektrik santrallerin illere göre dağılımı, kurulu güçleri ve üretecekleri enerji miktarları belirlenmiştir. Bölgedeki küçük HES'ler den elde edilecek enerji miktarı, Türkiye'nin hidroelektrik enerji potansiyeliyle karşılaştırılmış ve Türkiye'nin toplam hidroelektrik enerji üretiminin içerisindeki yeri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The energy consumption has been accepted as the most important criterion of the countries developing levels. It has been increasing constantly and it will be continuing to increase in the future too.It?s a fact that we have to consume energy to protect the civilization level which we have and provide the continuing of comfort life. But, Turkey has been having difficulty in getting to the energy demand increasing by reason of improvement, increase in population and industrialization. To get this demand, it is necessary to be used the present energy sources effectively. In this study, the costs at the electric production with the definitions, potentials, of energy sources have been researched. The gross electric energy amount which can be produced from water potential in the Black Sea Region has been calculated. In addition, the present calculated gross electric energy potential has been compared with the consumption potential in the coming years at the certain proportions.In this study, as a clean, local and renewable energy source, potential and existing situation of hydroelectirical energy in Turkey was examined in addition, distribution of small hydropowers in construction, feasibility and water usage agreement levels according to provinces, installed capacity and amount of generated energy were determined in the Black Sea Region Amount of energy which will be derived from small hydropowers in the region was compared with hydroelectric energy potential of Turkey and its role was investigated in the total hydroelectric energy production of Turkey.