Effects of N-acetylcysteine (NAC), fermented sumach and eau de rose on the formation of slime layer of Staphylococcus spp.
N-asetil sistein (NAC), sumak ekşisi ve gül suyu?nun Staphylococcus türlerinde biyofilm tabakası oluşumuna etkileri
- Tez No: 276372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KOÇOĞLU, DOÇ. DR. SEYHUN YURDUGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İmplant ilişkili infeksiyonların, dünyanın her yerinde hastaneye yatırılmış ve immunitesi baskılanmış hastalarda çok önemli problemlere sebep olduğu bildirilmiştir. Çoğunlukla şiddetli patojenik suşlar olduğu bilinen Stafilokoklar, polisakkarit yapısında olduğu bildirilen, bakteriyi protez yüzeye yapıştıran glikokaliksi salgılar ve kolonizasyondan sonra bakteri biyofilm tabakasını oluşturarak vücudun her yerine infekte olmuş alandan yayılabilir. Bu çalışmada, mukolitik ve antioksidan bir ajan olan N-acetylcysteine, çoğunlukla salatalarda Türkiye' nin güney doğusunda geniş çapta kullanılan sumak ekşisi (Rhus coriaria); ve bir antiseptik olan gül suyu yanlız başlarına ve bileşik olarak Stafilokokların biyofilm oluşumuna etkilerini araştırmak için kullanıldı. Toplam 89 Stafilokok suşu çalışılmış ve bunların 41'inin slime oluşturduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Implant associated infections are reported to cause very important problems inhospitalized and immunocompressed patients in worldwide. The genus Staphylococcusspp., mostly known with its severe pathogenic strains are responsible to secreteglycocalyx reported to be a polysaccharide coating, attach bacteria to prosthetic surfacesand after colonization the bacteria can spread out of the infected area to entire bodyforming the slime layer. In this study, N-acetyl cystein (NAC), a mucolytic and anantioxidative agent, fermented sumach (Rhus coriaria); widely used in south easternTurkey as a salad dressing; and Eau de rose, an antiseptic was used as in solely and/or incombination to investigate the effect on the slime formation of Staphylococcus spp. Atotal number of 89 Staphylococcus strains were studied and 41 of them were found asslime producing strains.