Pastörize keçi sütünün dondurulması ve dondurarak depolanması sırasında sütte meydana gelen değişmeler
Freezing of pasteurized goat milk and changes in milk during frozen storage
  1. Tez No: 276373
  2. Yazar: HÜLYA YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, tam yağlı çiğ keçi sütü pastörize edilip farklı ambalaj hacimlerine aktarıldıktan sonra farklı sıcaklıklarda dondurulması ve üç ay depolanması ile mikrobiyolojik, fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerinin tespiti amaçlanmıştır.Bu amaçla çiğ ve pastörize sütlerin özellikleri belirlendikten sonra farklı hacimdeki ambalajlara aktarılıp -15 ve -35°C' lerde dondurulmuş ve -18 ile -28°C' lerde üç ay depolanmışlardır. Depolama süresince (0, 30, 60 ve 90.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the microbiological, physical, chemical and sensory properties of frozen pasteurized whole fat goat milk after being transferred in to two different packaging size and stored frozen at two different temperatures and stored for three months.For this purpose, firstly raw and pasteurized goat milk properties were determined then they were transferred into two different packages (1/2 L and 1 L), later frozen at -15 and -35°C and were stored at -18 and -28°C for three months.