Bir sistemin ürettiği en düşük M skor ve azalan genelleştirilmiş sıra istatistikleri
Bottom M scores produced by a system and lower generalized order statistics
  1. Tez No: 276383
  2. Yazar: AGAH KOZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL TANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, bir sistemin ürettiği, bağımsız ve aynı sürekli F dağılımına sahip skorlar dikkate alındığında, L'nci yenilenme sonrası en düşük m skor listesine dayalı sıra istatistikleri tanımlanmış ve bu sıra istatistiklerinin marjinal ve ortak olasılık yoğunluk fonksiyonları elde edilmiştir. Ayrıca, bu listeye dayalı sıra istatistikleri ile azalan genelleştirilmiş sıra istatistikleri arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Son olarak, tanımlanan sıra istatistiklerinin dağılım fonksiyonu, tekli ve çarpım momentleri, karakteristik fonksiyonları elde edilmiş ve birtakım yeni indirgeme bağıntılarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, order statistics based on bottom m scores after L-th change are defined when the independent and identically distributed scores produced by a system are taken into consideration. Marginal and joint probability density functions of these order statistics are found. Also, the relation between order statistics based on that list and lower generalized order statistics is shown. Finally, distribution function, single and product moments, characteristic functions of these order statistics are found and some new recurrence relations are given.