Bir sistemin ürettiği en yüksek ve en düşük m skor listelerine dayalı aşan istatistikler
Exceedance statistics based on the lists of top and bottom m scores produced by a system
- Tez No: 327256
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞANSLI ŞENOL, YRD. DOÇ. DR. HALİL TANIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, bağımsız ve aynı F dağılımlı skorlar üreten bir sistemde geçerli en yüksek m skora dayalı ve en düşük m skora dayalı iki aşan istatistik tanımlanmış ve bunların olasılık fonksiyonları elde edilmiştir. Dört özgün teoremle verilen olasılık fonksiyonları arasındaki bağıntı ortaya konulmuştur. Son olarak tanımlanan aşan istatistiklerden birine dayalı parametrik olmayan bir hipotez testi verilmiş, tasarlanan bir uygulama problemi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two exceedance statistics are defined based on top and bottom m scores of a system that generates independent and identically distributed scores. And probability functions of these statistics are obtained. Relations between these probability functions which are given by four unique theorems are given. Finally, a non-parametric hypothesis test procedure based on one of these exceedance statistics is derived. An application problem is examined.