Folat-peg-doxorubicin türevinin sentezlenerek teknesyumla işaretlenmesi ve kanser görüntüleme ajanı olarak kullanım olanaklarının araştırılması
Synthesis of folate-peg-doxorubicin conjugate, labelling with technetium and research into its applications as an imaging agent in cancer
- Tez No: 276389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türüdür ve kansere bağlı ölümlerde akciğer kanserinden sonra ikinci sırayı almaktadır. Folat reseptör pozitif hücrelerde folat ve folat konjugatları yüksek affiniteye sahiptir ve teşhis görüntülenmesinde kullanılabilirlik sağlar. Folat reseptörleri folat ve folat analoglarının hücrelerde birikimini mümkün kılmaktadır. Bu birikiminden kaynaklı folat, tümör işaretleyici olarak kullanılmaktadır. Doxorubicin antrasiklin türevi bir antibiyotik olup geniş bir spektrumda antineoplastik ajan olarak davranmasıyla klinikte yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.Çalışmamızın amacı, folat-PEG-doxorubicin türevinin sentezlenerek teknesyum-99m ile işaretlenmesi ve in vivo tümör görüntüleme ajanı olarak radyofarmasötik potansiyelinin araştırılmasıdır. Bu amaçla erkek sıçanlar kullanılarak 99mTc-folat-PEG-doxorubicin ve kontrol grubunun biyodağılımı incelendi. Elde edilen sonuçlarda fazla miktarda folat reseptörü sentezleyen böbrek ve prostatta tutulumun oldukça yüksek olduğu bulundu. Ayrıca hedef/hedef olmayan organ oranı 160 olarak saptandı.Sonuç olarak, hedefe spesifik ve hedef/hedef olmayan organ oranı yüksek olan 99mTc-FOL-PEG-DOX radyoişaretli bileşiğinin prostat kanseri görüntüleme ajanı olarak yüksek bir radyofarmasötik potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate carcinoma is the first of the mostly seen cancers in men and as second leading cause of the death it?s common one after lung carcinoma. Folate and folate conjugates posses high affinity for the folate-receptor positive cells and tissues and were deemed useful for diagnostic imaging. Folate receptors are known to be responsible for cellular accumulation of folate and folate analogs. Welding from this accumulation, folate use to a tumor marker. The anthracycline antibiotic doxorubicin has a broad spectrum of antineoplastic action and a correspondingly widespread degree of clinical use.The aim of this work is synthesis of folate-PEG-doxorubicin conjugate, labelling with technetium-99m and research into its radiopharmaceutical potential as a cancer imaging agent. Through this aim, biodistribution of 99mTc-folate-PEG-doxorubicin and control group in male rats was determined. Obtained datas showed that uptake of kidney and prostate which overexpress folate receptor was higher. In addition, target/non-target organ ratio was 160.As a consequent, it was believed that 99mTc-FOL-PEG-DOX radiolabelled conjugate which has a great target/non-target organ ratio and is specific for target organs, has a high radiopharmaceutical potential as a prostate cancer imaging agent.