Folat reseptör hedefli doksorubisin yüklü manyetik nanopartikül içeren eritrosit veziküllerinin over kanserinde kullanılabilirliğinin in vitro koşullarda araştırılması
Researchi̇ng usability of folate targeted doxorubicin linked magnetic nanoparticles encapsulated erythrocytes vesicles in vitro conditions for ovarian carcinoma
  1. Tez No: 437844
  2. Yazar: AYBİKE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Over kanseri tanısı geç konabilen bir kanser türüdür dolayısıyla vakaların çoğunda tedavi için geç kalınmaktadır. Bu sebeple over kanserinde etkili bir tedavi izlenmesi oldukça önemlidir. Günümüzde kanser tedavilerinde karşılaşılan en büyük problem ise kanserli dokunun dışında sağlıklı dokuların da hasar görmesidir. Bunun yanında kişinin bağışıklık sistemi tarafından ilacın etkisiz hale getirilmesi de verilecek dozun artmasına ve buna bağlı olarak kişinin sağlıklı dokularının daha fazla tahrip edilmesine yol açmaktadır. Bu tez kapsamında bahsedilen problemlerin aşılması amaçlanmıştır. Bağışıklık sisteminin önüne geçebilmek adına hastanın kendisinden alınan eritrositlerin içeriği boşaltılarak yerine doksorubisin yüklü manyetik nanopartiküller enkapsüle edildi ve eritrosit veziküllerine over kanser hücrelerinde arttığı bilinen folat reseptörünün hedeflenmesi için folat çapası takıldı. Yapılan optimizasyon çalışmaları sonucunda 1 mL ghost hücresi başına bağlanan folat-PEG-DSPE miktarı 38,70 μg olarak bulundu. Yaklaşık %98 verimle doksorubisin yüklü manyetik nanopartiküller eritrosit veziküllerine yüklendi. Biyouyumluluk çalışmaları için yapılan protein bağlama, hemoliz ve makrofajlarca alım denemeleri sonucunda hazırlanan ilaç taşıyıcı nanopartiküler sistemin biyoyumlu olduğu ve makrofajlarca yalnız %1 oranında tutulduğu saptandı. Sitotoksisite testlerinde A2780, OVCAR3 ve SKOV3 hücreleri için IC50 değerlerinin literatür ile uyumlu olduğu ve folat çapası bağlı yapının folat çapasız yapıya göre daha fazla hücre içine girerek daha çok hücre ölümüne sebep olduğu belirlendi. Sonuç olarak geliştirilen folat bağlı doksorubisin yüklü manyetik nanopartikül içeren eritrosit veziküllerinin biyouyumlu, yüksek hedefleme kapasitesine sahip bir ilaç taşıyıcı sistem olduğu görülmüştür. Over kanseri tedavisinde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Most ovarian cancers are diagnosed at an advanced stage therefore its important to efficient treatment. The biggest problem for known cancer therapies is that chemotherapy can also damage normal cells. For evading from immun system, drug dosage can be increased but that means more healthy cells can be death. In this work we aimed solving that problems about ovarian cancer with targeted treatment. For eliminating the problem of biocompability of erythrocyte vesicles were prepared from the people's their own cells and doxorubicin loaded magnetic nanoparticles were encapsulated into erythrocyte vesicles. It is known that ovarian cancer cells produce more folate receptor so folate was anchored to vesicles. 38,70 µg folat-PEG-DSPE was insortioned per each 1 mL ghost cells. Doxorubisin loaded magnetic nanoparticles were encapsulated about 98% efficiency. Followed by biocompatibility tests and cytotoxicity studies on A2780, OVCAR3 and SKOV3 ovarian cancer cell lines were performed. Based on the data, it was found that biomimetic drug delivery system biocompatible and it causes cytotoxicity in cells by interacting with folate receptor. As a result, it is thought that the design biomimetic doxorubicin transport systems have the potential to provide personalized treatment in ovarian cancer.