Preparation of new chiral ligands derived from amino acids
Amino asitlerden yeni kiral ligandların hazırlanması
- Tez No: 276400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. STEPHEN THOMAS ASTLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yeni üç dişli kiral ligandları sentezlemek için 2-aminofenol ile basit amino asitler (L-Valin, L-ter-lösin, L-isolösin) arasındaki coupling reaksiyonu yöntemleri araştırıldı. Coupling reaktifi olarak DCC'nin ve NH2 grubunu korumak için BOC koruyucu grubunun kullanılmasıyla ürünler için en iyi verimler elde edildi. Sentezlenen kiral ligandların katalitik aktiviteleri, Cu(II) iyonlarının varlığında Henry reaksiyonunda incelendi. L-Valinden elde edilen ligandın türevlendirilmesi, amid grubunun BH3-THF kompleksi ile indirgenmesiyle ve koruyucu grubun fosforik asit ile çıkarılmasıyla yapıldı. Ürünlerin yapıları spektroskopik analizler (IR, 1H-NMR, 13C-NMR) ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Methods to synthesize novel tridentate chiral ligands by coupling reactions between simple amino acids (L-valine, L-tert-leucine and L-isoleucine) with 2-aminophenol were investigated. The best yields of products were obtained by using BOC to protect the NH2 group and by using DCC as a coupling reagent. Catalytic activities of these chiral ligands were investigated in Henry reactions in the presence of Cu(II) ions. Modification of the ligand obtained from L-valine was carried out by reduction of the amide group using borane-THF complex and removal of the protection group using phosphoric acid. The products were characterized by spectroscopic methods. (IR, 1H-NMR, 13C-NMR)