Spor kamplarının zaman, mekan, eğitim açısından organizasyonu -Güreş kampları örneği-
- Tez No: 27641
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHİM ÜÇIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
02ET Spor kamplarının, sporcunun eğitilmesi, yetişmesi ve Milli Takımlarda büyük başarı sağlaması açısından büyük önem taşıdığı düşünülerek, bilhassa Milli Sporumuz güreşin, yaptığı kampların nasıl, nerede, niçin sorularına cevap bulabilmek ve daha iyi neticelerle zaferler kazanmak gayesiyle“Sportif kamp organizasyonlarının yer, zaman-mekan ve eğitim boyutları”Güreş Federasyonu kamp araştırması yapılarak, bu iş için yapılan çalışmalarda eksiklikler, yanlışlıklar, beğenilen ve beğenilmeyen yönleri, kamplara katılmış eski ve yeni toplam 231 güreşçiye ayrıca 1993 Avrupa Şampiyonasının İstanbul'da olması değerlendirilerek toplam 25 ülkenin (bunların 11'i eski Sovyetler Birliği'nden ayrılan devletler) 75 sporcu ve yöneticisine kendi ülkelerindeki kamplar hakkında anket uygulaması yapılmıştır. Bunun yanında kamp ve sporcu eğitim merkezlerine örnek gösterilebilecek Hollanda'da İngiltere'de yapılmış“Milli spor merkezlerinin”görüşmeler yoluyla bilgi edinilen ABD, İtalya gibi ülkelerden örnekler verilmeye çalışılmıştır. Ülkemizde, sporcu kamp ve eğitim merkezleri olmasına rağmen yeterli olmadığı, işletmesinin iyi yapılamadığı görülürken; 15-20 günlük kampların performans sağlamada büyük katkıda bulunduğu ortaya çıkmıştır. Faydalı olduğu ortaya konan spor kamplarının ve eğitim merkezlerinin ülkenin farklı coğrafi yörelerinde“Spor eğitim ve araştırma merkezi”adı altında yapı ve işleyiş, imkan ve kolaylığı sağlanmalıdır. Spor teşkilatının bütün federasyonlarının kamp, eğitim ve araştırmasını kapsayan, günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilecek mahiyette yeni bir yönetmelik, tüzük hazırlanması Türk sporuna ve bilhassa başarıda büyük, ilgi ve imkanda küçük pay alan güreşe büyük fayda sağlayacaktır. Bu çalışmaya alanındaki araştırmacılara ve bilim adamlarına yardımcı olacaktır. 124
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study whicn is named as The Sports camps organization, location, Time, Educational Di mensions, and Example of wrestling Federation's Camps and Educational centres, Holland, Englahd; as a second hanol United States of Amerika and Haly etc. Countries were studied comperativly and it was tried to produce a nev model. In this study that ist firstly made in this field, courd research wasdone on the system of Turkish sports organization and libbary study and source on the system of the some foreing countries; which are as above. In addition: Dunirg the European wrestling champions, which ware dane in Istanbul, in 1993 a pub lic survey was done with 231 people who haa joined and had been joing on the athir hant: Second a puplic survey wase done sports Adminis! ratiors and sportmen ol 25 foreing countries which were the re abount 75 people a lot of informations haa taken abount their sports camps and Educational centers and were compared with Turkish sperts camps and sports Educational system. Further, Turkey wrestling Federation's camps and its centers were systematized and a new model in the Turkish sports organization was produced and it was tried to determine the ways of progress in sports; sports camps and sports centers. On the other side; nad bein'g parelled to scientific and technologi cal developments and changings of the age besides the reorganization study on the basis of ruguiatiens of institution and fondations in connection with sports camps and sports centers The other goal of this study is to guide researchers, who will make scientific researeh Thank You very mach 125