Geçici barınma merkezlerindeki Suriyeli mültecilerin boş zaman davranışları
Leisure behavior of Syrian refugees in temporary accomodation centers
- Tez No: 586693
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'ye göçe maruz kalmış Geçici Koruma kapsamındaki Suriyelilerin boş zamanlarında sergiledikleri boş zaman davranışlarını incelemektir. Bu amaçla araştırmada nitel araştırma yöntemi ve durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye'deki Hatay ilinde Barınma Merkezlerinde yaşayan 11.161 Suriyeli birey oluştururken örneklemini Hatay geçici barınma merkezlerinde yaşayan Suriyeliler arasından rastgele örneklem yöntemi ile seçilmiş 54 katılımcı oluşturmuştur. Suriyelilerin gerçek ortamlarında, görüşme tekniğiyle Boynuyoğun konteyner kentte 16, Apaydın konteyner kentte 28, Yayladağı konteyner kentte ise 10 kişi ile veriler toplanmıştır. Çalışmada katılımcıların boş zaman davranışlarının göç etmeden önce ve göç ettikten sonraki durumlarına odaklanılmıştır. Araştırmada Suriyelilerin demografik özelliklerini belirlemek adına bilgi formu kullanılmış ve katılımcılara“Boş zaman kavramı sizin için ne ifade etmektedir”gibi 10 adet açık uçlu soru sorulmuştur. Araştırma bulgularına göre Suriyelilerin işsiz olması ile ilgili ciddi sorunlarının olduğu, dolayısıyla bu durumun boş zaman kavramına bakış açılarını etkilediği belirlenmiştir. İşsizlik sorununun ana kaynağını dil, vatandaşlık ve uyum sorununun oluşturduğu görülmektedir. İş sahibi bireylerin az olduğu barınma kamplarında işsizlikten doğan boş zaman oranının yüksek olduğu saptanmıştır. İşsizlikten doğan boş zamanın fazla olmasının beraberinde psikolojik, fizyolojik ve sosyal sorunlar getirdiği görülmektedir. Aynı zamanda geçici barınma merkezlerinde yaşayan Suriyelilerin büyük çoğunluğu katıldıkları aktivitelerin kendi kültürleriyle olan benzerliğini dile getirmiştir ancak barınma kampının dışı olan Hatay bölgesine çıkan diğer bireyler söz edilen farklılıkların daha fazla olduğunu belirtmiştir. Kamplardaki boş zaman ve ciddi boş zaman faaliyetlerinin yetersizliği göze çarpmaktadır. Araştırma sonucunda, Suriyelilerin boş zaman davranışını, işsizlik, dil problemi, uyum sorunu, gelir problemi, işsizlikten doğan boş zaman ve boş zamanın nitelikli değerlendirilmemesi hususlarının olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Suriyeli vatandaşların boş zaman davranışlarını inceleyerek ve olumlu davranış kalıpları ile pekiştirilmesi adına boş zaman faaliyetlerine yönelik planlamalara ihtiyaç duyulduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze leisure time behaviors exhibited by Syrians under Temporary Protection who have been subjected to immigration to Turkey. For this purpose, qualitative research method and case study design were used. The universe of the research consists of 11.161 Syrians living in Temporary Shelters in Hatay Province, Turkey and the sample of the study consists of 54 participants selected by random sampling method among Syrians living in Temporary Shelters in Hatay. Data were collected in the real environment of the Syrians using interview technique with 16 people in the Boynuyoğun container city, 28 people in the Apaydın container city and 10 people in the Yayladağı container city. The study focused on the participants' leisure time behaviors before and after they immigrated to Turkey. In order to determine the demographic characteristics of the Syrians, the information form was used and 10 open-ended questions were asked such as“What does the concept of leisure time mean for you?”. According to the findings of the study, it is determined that Syrians have serious problems related to unemployment and this affects their point of view about leisure time. It has been seen that language, citizenship and adaptation problems are the main sources of difficulty for their employment. It has been found that the rate of leisure time arising from unemployment is high in the camps where the number of employed people is few. It is seen that too much free time arising from unemployment brings along psychological, physiological and social problems. At the same time, the majority of the Syrians living in the camps expressed the similarity of the activities they participated with their own culture, but other individuals who went to the Hatay region outside the camps stated that the differences were higher. The lack of leisure and serious leisure time activities in the camps is remarkable. As a result of the research, it was determined that the leisure time behaviors of Syrians were negatively affected by unemployment, language problems, adaptation problems, income problem, too much leisure time arising from unemployment and not using leisure time efficiently. It can be said that there is a need for planning for leisure activities in order to integrate Syrians into society.