Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde gelişen Cystoseira cinsine ait türlerin ve bazı diğer ekonomik değeri olan kahverengi alglerin biyokimyasal içeriklerinin mevsimsel ve lokasyonal değişimlerinin belirlenmesi
Determination of seasonal and regional variation of biochemical content of some Cystoseira species and other economically valuable phaeophyta members in aegean and mediterranean coasts
  1. Tez No: 276411
  2. Yazar: ZEYNEP DERYA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN SUKATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Deniz Bilimleri, Biology, Botany, Marine Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde kıyılarımızda yaşayan, Bern ve Barselona Sözleşmelerince ve ?1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu/Su Ürünleri Sirküleri? ile ?Kıyı Kanunu? gibi ulusal mevzuatla koruma altına alınmış Cystoseira cinsine ait türlerin ve bazı diğer Phaeophyta (kahverengi algler) üyesi alglerin mevsimsel ve lokalizasyonlara göre kimyasal içerik değişimleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Çalışma kapsamında en yüksek değerleri veren Cystoseira crinita bireylerinin seçilen belli noktalarda transplantasyonları gerçekleştirilmiştir. Başarılı sonuçlar alınan bu çalışmada türün olası yetiştiriciliği ve restorasyonu çalışmalarına ışık tutmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, seasonal and regional variation of biochemical content of some Cystoseira species and other Phaeophyta (Brown Algae) members which protected according to Bern and Barcelona Conventions, ?Fisheries Law/Circular No 1380? and ?Coastal Legislation? were determinated.Within the scope of the study, transplantations of some individuals of Cystoseira crinita which gave the highest biochemical content results were implemented at some chosen regions. We aimed to show the way to probable aquaculture and restoration studies.