Domates (Lycopersicon esculentum L.) bitkisinden ın vitro borca zengin ortamda kallus eldesi
Callus induction from tomato plant (Lycopersicon esculentum L.), in in vitro boron rich medium
- Tez No: 276412
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN ALÇAM OLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada kallus elde etmek üzere eksplant kaynağı olarak, tam kuvvet MS (Murashige and Skoog 1962)' te çimlenen Lycopersicon esculentum Mill. SAFARİ F1 ve SC 2121 çeşitlerinin çimlenen tohumlarından elde edilen 20 günlük aseptik fideler kullanılmıştır. Her iki çeşide ait fidelerden alınan hipokotil, kotiledon ve yaprak eksplantları kallus elde etmek üzere 0,5 mg/L NAA + 2 mg/L BAP, 2 mg/L NAA + 3 mg/L BAP ve 2 mg/L NAA + 1 mg/L BAP içeren tam kuvvet MS' e yerleştirilmişlerdir. Büyüme odası çevresel şartları 16/8 fotoperyod ve 23 ± 2 ? C sıcaklık olarak ayarlanmıştır.İki haftada bir yapılan bir yapılan 6 alt kültür (~ 3 ay) sonunda en iyi kallus gelişiminin SAFARİ F1 çeşidine ait yaprak eksplantlarında ve 2 mg/L NAA + 3 mg/L BAP içeren MS ortamında gerçekleştiği görülmüştür.Bu kallusların bir gurubu, 7. alt kültürde, kontrol olarak 2 mg/L NAA + 3 mg/L BAP içeren bazal MS'te, diğer gurubu bor fazlalığının kallus gelişimine etklilerini çalışmak üzere 2 mg/L NAA + 3 mg/L BAP' a ilaveten bazal MS ortamının iki katı (12 mg/L) H3BO3 içeren besi ortamına aktarılmıştır.İki haftalık alt kültür süresi sonunda kontrol ortamındaki kalluslarda % 70' lik bir artış gözlenirken, fazla borlu ortamdaki kalluslarda artış oranı %40' ta kalmıştır. Ayrıca kontrol ortamındaki kalluslarda görülen yeşil renkte, sıkı dokulu kallus yapısı yerine, bor uygulamasının kallusların rengini kahverengiye dönüştürdüğü ve dokuda da hücrelerde bozulmayı işaret edecek şekilde gevşeklik meydana getirdiği görülmüştür. Bu sonuçlardanbesi ortamındaki bor fazlalığının (12 mg/L H3BO3) Lycopersicon esculentum Mill. SAFARİ F1 çeşidine ait kalluslarda toksik etki yaptığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, 20d old asaeptic seedlings of Lycopersicon esculentum Mill. cv. SAFARİ F1 and cv. SC 2121 obtained in vitro in full strength MS (Murashige and Skoog 1962) were used as explant sources. Hypocotyl, cotyledon and leaf explants belongs to two mentioned cultivars were excised and placed in MS medium containing either 0,5 mg/L NAA + 2 mg/L BAP or 2 mg/L NAA + 3 mg/L BAP or 2 mg/L NAA + 1 mg/L BAP for callus induction. Photoperiod was 16/8 and temperature was 23 ± 2 ? C in the culture growth room.The best calli occurred in the presence of 2 mg/L NAA + 3 mg/L BAP through leaf explants of cultivar SAFARİ F1, at the end of sixth subculture. Subcultures were made with two weeks ofintervals.In seventh subculture a part of these calli were transferred into the medium containing 12 mg/L H3BO3 that two folds of basal MS besides 2 mg/L NAA + 3 mg/L BAP in order to study the effects of excess boron on callus growth. The rest of the calli placed in basal MS containing only 2 mg/L NAA + 3 mg/L BAP (control).A 70 % increase in callus fresh weight was recorded in control calli, whereas it was 40 % in calli exposed to excess boron. These boron exposed calli rather displayed necrotic brown color and loose structure indicating disorder instead the green and compact tissues of control group. These results allowed us to conclude that, such a high level of boron causes toxicity in Lycopersicon esculentum Mill.cv. SAFARİ F1 callus cultures.