Bina yaşam döngüsünde enerji analizi ve yeşil binalar
Life cycle energy analysis of the building and green buildings
  1. Tez No: 276427
  2. Yazar: SEMA SERT KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜNERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın temelini yeşil binalar ve yeşil binalarda enerji kullanımı oluşturmaktadır. Güçlü bir yeşil bina enerji kavramı inşa edebilmek için de, enerji çok boyutlu ve geniş açıdan ele alınmıştır. Bu bağlamda , fosil yakıtlar, nükleer enerji ve yenilenebilir enerji kaynaklarının çevresel etki değerlendirmeleri, enerji rezervlerinin mevcut ve gelecekteki durumu, gelecek senaryoları, enerji güvenliği, Türkiye'nin enerji politikası ve vizyonu, Türkiye ve dünyada yenilenebilir enerji sistemi ve teşvikler, enerji tasarruf sistemleri, potansiyeli ve mevzuat, yeni nesil-ekolojik-A sınıfı-yeşil-sürdürülebilir binalar ve sertifikalandırma sistemleri, yaşam döngüsü değerlendirme sistemi, ömür boyu maliyet analizi, enerji simulasyon yazılımları, kısıtları, avantaj ve dezavantajları incelenmiştir.Son olarak yeşil bir binanın elektrik enerjisi ihtiyacı, şebekeden bağımsız-optimum açıda güneye yerleşik fotovoltaik sistem büyüklüğü ve maliyet analizi (ömür boyu maliyet analizi yöntemiyle) Visual Basic programlama dili ile Access veri tabanı kullanılarak simule edilmiştir. Bu çalışma sonucunda, PV sistemlerinin ilk yatırım maliyetinin yüksek, ancak ömür boyu maliyetinin konvansiyonel enerji kaynaklarıyla rekabet edebilir olduğu ve teşvik sistemleri olmadığı yada yetersiz olduğu sürece fotovoltaik sistemlerin yapılabilir olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is built up on the green buildings concept and green building?s energy design. For the purpose of constitution a strong green building energy concept, energy has been studied multi-dimensionally in a wide perspective. Within this context, the subjects like environmental impact assessment of the fossil fuels, nuclear energy and renewable energy, present and future states of the energy reserves, future scenarios, energy security, the energy vision and policy of Turkey, renewable energy systems in the world and Turkey and incentives, energy saving and potentials, the laws, new generation-ecological-A class-green-sustainable buildings and certification systems, life cycle energy analysis, life cycle costing, energy simulation softwares and their restrictions, advantages and disadvantages has been discussed.Finally, the electical energy requirement of a green building, sizing of the stand-alone, optimum tilted, south oriented photovoltaic system and cost analysis (with the method of the life cycle costing) has been simulated by the Visual Basic programming and Access database. It is deduced that the PV systems capital cost is high but life cycle cost is competitive with conventional energy systems and as long as there is no or insufficient incentive systems, PV systems are not feasible.