Method development for the determination of antimony at trace level
Eser düzeyde antimon tayini için metot geliştirme
- Tez No: 276426
- Danışmanlar: PROF. DR. EMÜR HENDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Antimon toksik bir elementtir ve sulardaki yüksek derişimi birçok sağlık sorununa neden olmaktadır. Doğal ve endüstriyel kökenli olarak içme sularına bulaşır. Antimon, çevre ve insan sağlığı açısından oluşturduğu toksik etkileri nedeniyle günümüzün önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu nedenlerden dolayı antimon tayini ve arıtımı önem kazanmıştır. İnsan sağlığı açısından riskleri en aza indirmek için bu metalin analizi ve giderilmesi önem taşımaktadır.Hidrür oluşturmalı atomik absorpsiyon spektrometresi antimon tayini için çok duyar bir yöntemdir. Bu yöntemin en büyük avantajı, örnek çözeltide bulunan matrix elementlerden hidrür oluşturan elementlerin ayrılmasıdır.Antimon doğal sularda eser düzeyde bulunmaktadır ve bu nedenle analizinde ön-deriştirme aşaması kullanılmak zorundadır. Bu amaçla çeşitli yöntemler kullanılabilmektedir. Önemli yöntemlerden birisi de uygun bir sorbent ile önderiştirmedir.Bu tezde HG-AAS yöntemi ile eser antimon tayini için ön-deriştirme yöntemi geliştirilmiştir.Bu amaçla nikel [Ni(NO3)2] çözeltisi uygun indirgen (NaBH4) ile, sorpsiyon özelliğine sahip metal/nikel yapısına dönüştürülüp sorbent hazırlanmıştır. Bu sorbentin sulu çözeltilerden antimon ön-deriştirilmesinde uygulanması optimize edilmiştir. Antimon tayinleri uçucu hidrür oluşturmaya dayalı olarak Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Antimony is a very toxic metal and high concentrations of antimony in water cause health problems. Natural and industrial uses of antimony get involved in drinking water. Because of the Antimony?s toxic effects for environment and human health become a serious problem in nowadays. In this way determination of antimony gain importance.Atomic absorption spectrometry using hydride generation technique provides a very sensitive method for antimony determination. One of the main advantages of this technique is that the hydride-forming elements are seperated from matrix elements present in the sample solution.Trace amount of Antimony be found in water and so determination of antimony must be include pre-cocentration step. For this purpose various methods could be used. One of the important methods is pre-concentraion with a suitable sorbent.In this thesis, a novel sorbent to be devolep for preconcentraion of trace amount of antimony and analyzed with HG-AAS.For this purpose nickel [Ni(NO3)2] solution reduced with NaBH4 and converted a novel sorbent with a metal characteristic. This sorbent optimize for the preconcentration of antimony from aqueous solution. Hydride generation atomic absorption spectrometer was used for analysis of antimony.