Doğu Karadeniz bölgesinde doğadan avlanan ve yetiştiriciliği yapılan dere alabalığının (Salmo trutta forma fario Linnaeus, 1758) et kalitesinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the determination of meat quality of wild and cultured brown trout (Salmo trutta forma fario Linnaeus, 1758) in the East Black Sea region
  1. Tez No: 185818
  2. Yazar: MEHMET EMİN ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
DOĞU KARADEN Z BÖLGES 'NDE DOĞADAN AVLANAN VEYET ŞT R C L Ğ YAPILAN DERE ALABALIĞININ (Salmo trutta forma farioLINNEAUS, 1758) ET KAL TES N N BEL RLENMES ÜZER NE BRARAŞTIRMAÖZETYapılan çalışmada, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde doğadan avlanan ve balık üretmeçiftliklerinde yetiştirilen Dere Alabalığında (Salmo trutta forma fario L.1758) Ocak 2003-Aralık 2003 tarihleri arasında, aylık olarak kondisyon faktörü, et verimi ve et kalitesibelirlenerek, doğal ve kültür balıkları arasındaki farklar ortaya konulmaya çalışılmıştır.Ayrıca üreme dönemlerinde et kalitesindeki değişimlerin belirlenmesi amacı ileGonadosomatik indeks (GS ) hesaplanmıştır.Ortalama et verimi oranları, doğal dere alabalıklarında %67.85±0.48 ile,%63.73±0.73 olan kültür alabalıklarının et veriminden önemli derecede fazla bulunmuştur(P0.05).
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON THE DETERMINATION OF MEAT QUALITY OFWILD AND CULTURED BROWN TROUT (Salmo trutta forma fario Linneaus, 1758)IN THE EAST BLACK SEA REGIONABSTRACTIn this research, the differrences wild and cultured brown trout (Salmo trutta formafario Linneaus, 1758) were determined by investigating condition factor, meat yield andmeat quality of wild and cultured trout in The East Black Sea region between January toDecember 2003. In addition to this, the GSI were determined in order to investigate themeat quality variation during spawning period.The mean meat yield of %67.85±0.48 in wild trout was significantly higher thanthat of %60.73±0.73 in cultured trout (P0.05).