Balçova barajı hirojeolojik incelenmesi
Hydrogeological study of The Balçova dam basin
  1. Tez No: 276494
  2. Yazar: AYŞEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN TARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada, İzmir ilinin önemli su kaynaklarından olan Balçova Barajı' nın yeraltı suyu potansiyelini, kalitesini belirlemek amacıyla hidrojeolojik havza etüdü yapılmıştır. Çalışmalar doğrultusunda havzada; jeoloji, hidrojeoloji, hidroloji, hidrojeokimyasal incelemeler yapılmıştır.Jeoloji çalışmalarında; inceleme alanında yer alan birimlerin jeoljik yapısına açıklık getirmek amacıyla, bölgede yapılmış olan önceki çalışmalar incelenmiş, saha çalışmaları ile revize edilerek bölgenin jeoloji haritası hazırlanmıştır. Bölgede Üst Kretase yaşlı İzmir Ankara Zonu' na ait Bornova Karmaşığı olarak adlandırılan filiş birimi gözlenmektedir.Hidrojeoloji çalışmalarında; inceleme alanında gözlenen litolojik birimlerin hidrojeolojik özelliklerine göre az geçirimli birim olarak değerlendirilmiş, bölgenin hidrojeoliji haritası hazırlanmıştır. Hidroloji çalışmalarında; inceleme alanına ait yağış, buharlaşma-terleme, akış verilerinden yararlanılarak havza için toplam beslenim ve boşalım miktarları hesaplanmıştır. Çalışama alanında suların hidrojeokimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla, temsili lokasyonlardan alınan yüzey ve yeraltı suyu örneklerinin hidrojeokimyasal analizleri yapılmıştır. Havzadaki sular Piper diyagramına göre genel olarak karışık sular sınıfına, Scholler diyagramına göre; olağan klorürlü-sülfatlı-karbonatlı sular, ABD Tuzluluk laboratuarı diyagramına göre ise az sodyumlu orta tuzlulukta sular sınıfına girmektedir. Havzadaki sular Wilcox diyagramlarına göre; çok iyi kalitede sular, AIH' ya göre yapılan sınıflamada ise kalsiyum-magnezyum-sülfat-bikarbonat' lı sular ve kalsiyum-sülfat-bikarbonat' lı sular olarak nitelendirilmiştir.İnceleme alanından alınan su numuneleri içerdiği arsenik oranları yönünden incelenmiş ve geçerli olan standartların sınır değerlerinin üzerinde kalması nedeni ile insan sağlığı açısından tehtit oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this studuy, hyrogeological basin investigation has been carried out to determine the quality and potential of groundwater of Balçova dam basin which is one of the most important water basins in İzmir. For their purpose, geological, hydrology, hydrogeology and hydrochemical features of the Balçova dam basin.By using previous studies made in the study area geological map. In the region belongs to the Upper Cretaceous, İzmir Ankara Zone called Bornova Melange Flysch unit is observed.The lithological units have been evaluated less permeable, impermeable units in terms of their hydrogeological features hydrogeological map was made. By using precipitation, evaporation-transpiration, flow data for the area were found total recharge and discharge respectively. In order to find out the hydrochemical features surface, groundwater samples taken from representative locations in the study area were analyzed for the hydrochemical features. The water in Balçova basin genarally plot within the mixed water in Piper diagram. According to the Schoeller Diagram the water in basin chloride-sulpfate-carbonate water is entering class. Moreover, it was found that the water quality is also in the class of mid-salinity waters in low sodium according to ABD salinity lab. cassification. The water in basin are very good usable water depends on the Wilcox diagram. From the basin in the classification according to AHI, calcium-magnesium-sulfate-bicarbonate and calcium-sulfate-bicarbonatews water.In the study area all water in terms of the rations of arsenic has remained over determined limits.