Application of new matrix materials for dissolved and gaseous carbon dioxide sensing and fiber optic carbon dioxide sensor design
Çözünmüş ve gaz karbon dioksit için yeni matriks malzemelerinin uygulaması ve fiber optik karbon dioksit sensör tasarımı
  1. Tez No: 276498
  2. Yazar: SİBEL DERİNKUYU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE ERTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çoğu optik karbon dioksit sensör tasarımında farklı absorpsiyon veya emisyon maksimumlarına sahip olan pH probları polimer ya da sol-jel matrikse hapsedilmiştir. Boyanın matriks materyaline immobilizasyonu sensör materyalin spektral özelliklerini etkiler. Bu çalışmada, polivinil klorür, etil selüloz ve polimetilmetakrilat gaz haldeki ve çözünmüş karbon dioksitin analizi için farklı katkı maddeleri ile birlikte kullanılmıştır. Karbon dioksit taşıyıcı perfloro bileşikleri veya oda sıcaklığında sıvı halde bulunan iyonik sıvıların polimer katkı maddeleri olarak kullanılmasının etkileri araştırılmıştır. Yeni sentezlenen azometin polimer matriks materyallerinde mikro fiber formunda veya ince film olarak spektroskopik çalışmalarla karakterize edilmiştir. Azometin boyalarının kuantum verimi ve asitlik sabiti hesaplamaları bilinen çözücülerde ve/veya kullanılan katı matrikslerde gerçekleştirilmiştir. İndikatörlerin kullanılan matrikslerde gaz haldeki veya çözünmüş karbon dioksite floresans esaslı yanıtları fiber optikli akışkan sistemde incelenmiştir. Bu çalışma karbon dioksit ölçüm çalışmaları için elektro eğirme yolu ile elde edilmiş sensör özellikteki fiberlerin üretimi için ilk çalışmadır. Azometin moleküllerinin, yapay fonksiyonların gerçekleşmesinde optik anahtar olarak kullanılma potansiyeli de moleküler düzeyde araştırılmıştır. İndikatör kompozisyonunun anyonlara, metal katyonlarına ve iyonik şiddete karşı duyarlılıkları incelenmiştir. Bu çalışmada karbon dioksit analizi ve pH ölçümü için azometin boyalarının dışında katkı maddesi içeren ya da içermeyen polimer matrikslerde üç farklı floresans schiff bazının cevabı araştırılmıştır. Bu schiff bazlarının absorpsiyon ve emisyon esaslı spektral yanıtları ve asitlik sabiti değerleri bilinen çözgenlerde, polimer matriks ortamlarında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In most of the optical carbon dioxide sensor designs, pH probes with different absorption or emission maxima were embedded in a polymer or sol-gel matrix material. Immobilization of the dye in the matrix material effectively induces spectral characteristics of the sensing agent. In this work, polyvinyl chloride, ethyl cellulose and polymethylmethacrylate were used together with different types of additives for carbon dioxide or dissolved carbon dioxide sensing purposes. Carbon dioxide carriers of perfluorochemicals or room temperature ionic liquids were employed and tested as polymer additives. Newly synthesized azomethine dyes were characterized by spectroscopic ways in thin film or micro fiber form in the polymer matrix materials. Quantum yield and acidity constant calculations of the azomethine dyes were performed in the conventional solvents and/or in the employed solid matrices. Their fluorescence based response to carbon dioxide or dissolved carbon dioxide were examined in flow systems with fiber optics. To our knowledge this is the first attempt to produce electrospun sensor fibers for carbon dioxide sensing purpose. The potential use of some of azomethine molecules as optical switches for the realization of artificial functions at the molecular level was also investigated. Their cross sensitivities to anions, metal cations and effect of ionic strength were tested. Except that of azomethine dyes, three potential fluorescence Schiff bases were also investigated for carbon dioxide and pH sensing in plasticized polyvinyl chloride and ethyl cellulose, with or without additives.Absorption and emission based spectral data and acidity constants of the schiff bases were determined in conventional solvents such as polyvinyl chloride and ethyl cellulose.