Farklı sosyo-ekonomik düzey çocukların motorik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 27651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
vı. bölüm ÖZET Bu çalınma farklı sosy o- ekonomik koşullarda yaşayan çocukların büyüme ve gelişmesindeki farklılıklar ve motor performans farklılıkların saptanması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Zonguldak, ta iki farklı sosy o- ekonomik kesimde yer alan üc ilkokulda 8-11 yasları arasında 184 kız, 292 erkek toplam 476 öğrenci seçilmiştir. Vücut ölçülerinden boy, ağırlık, göğüs çevresi, kol çevresi, ölçümleri yapılmış, motor performansları için Eurofit testlerden Flamingo dengesi, Diskler dokunma, Oturarak uzanma, Durarak uzun atlama, Mekik, Bükülü kolla asılma, Mekik koşusu ve Dayanıklılık koşusu testleri uygulanmıştır. Elde ettiğimiz sonuçları şöyle sıralayabiliriz: Yapılan araştırmada vücut ölçülerinin hemen tümünde iki sosyo- ekonomik düzey arasında kız ve erkeklerde üst sosyo ekonomik düzey çocuklar daha büyük değerlere sahiptirler ve büyüme açısından daha ileridedirler. Eurofit motor testlerde, iki sosyo-ekonomik düzey arasında kız ve erkeklerde alt sosyo- ekonomik düzey çocuklar, bükülü kolla asılma, dayanıklılık koşusu testinde, üst sosyo- ekonomik düzey çocuklar disklere dokunma, durarak uzun atlama, mekik koşusu testlerinde daha büyük değerlere sahip bulunmuşlardır. Her iki sosyo- ekonomik düzey arasında kız ve erkeklerde flamingo dengesi, oturarak uzanma ve mekik testinde önemli farklılıklar bulunmamıştır. 106iyi koşullarda yaşayan bireylerin, olumsuz koşullarda yetişenlere oranla Antropometrik ölçümlerde büyük değerlere ulaştığı görülmüştür. Bu vücut ölçümlerine bağlı olarak, iyi koşullarda yetişenler Eurofit motor testlerde de genel olarak daha büyük değerlerde bulunmuşlardır. 107
Özet (Çeviri)
vıı. bölüm SUMMARY This study has been carried out for determining the differences in growing up and development and motor performances of children living in different soeio-economical conditions. For this purpose, 184 girls and 292 boys, i.e. a total of 476 students, between the ages of 8 and 11 have been selected from three elementary schools located in two different socio- economical regions in Zonguldak. Among the body measures, height, weight, circumference of chest and biceps have been measured; for measuring motor performances, flamingo balance, plate tapping, sit and reach, standing broad dumping, sit ups, bent arm hang, shuttle running, endurance running tests, which are of Eurofit tests, have been applied. The results we have obtained can be listed as follows: According to the study, the girls and boys belonging to higher socio-economical level have greater values in terms almost all body measures and they are physically more developed in terms of growing up. In Eurofit motor tests, in terms of both girls and boys, the children belonging to lower socio-economical level have attained higher values in bent arm hanging and endurance running tests whereas those belonging to higher socio-economical level attained higher values in tests involving plate tapping, standing broad jump and shuttle running. 108No significant differences have been found in the performances of girls and boys, belonging the two socio- economical levels, in terms of flamingo balance, sit and reach, and sit- up tests. It has been observed that the individuals living in better conditions have higher values than those living in negative conditions in terms of anthropometrical measures- Depending on these body measures, it has been that those growing up in better conditions have generally higher values in Eurofit tests. 109