Hentbolcularda üst ekstremiteye uygulanan pliyometrik egzersizin atış hızı ve izokinetik kas kuvvetine etkisi
Effects of upper extremity plyometrics on throwing velocity and isokinetic strength in team handball players
  1. Tez No: 224933
  2. Yazar: CELAL GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. CEM ŞEREF BEDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Pliyometrik çalışmalar, güç üzerinde oldukça etkili bir antrenman biçimidir ve atletik performansın çok önemli bir parçasıdır. Özellikle hentbol gibi çabuk kuvvetin ön planda olduğu spor dalları için yararlı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, pliyometrik egzersizlerin hentbolda atış hızına ve izokinetik omuz rotatör kuvvetine etkisini araştırmaktır.Yöntemler: Çalışmaya 20 bayan hentbolcu katılmıştır. Eklem hareket açıklığı ve antropometrik ölçümler yapılmıştır. Ayrıca VO2 max testi, durarak ve 3 adım atış hızı testi, 90-300 º/s açısal hızda konsantrik omuz iç rotasyon (IR) ve dış rotasyon (ER) testi uygulanmıştır. Pliyometrik grup (PG) 6 hafta süreyle antrenmanlarına ek olarak pliyometrik egzersiz yapmıştır. Kontrol grubu (KG) ise günlük antrenmanlarını yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Plyometric exercises are an effective training method for power and very important part of athletic performance. It would be beneficial for sports like team handball. Purpose of this study is to investigate the effects of upper extremity plyometrics on throwing velocity and isokinetic strength of shoulder rotators in team handball players.Methods: Twenty female handball players were volunteered to participate to this study. Anthropometric, upper extremity flexibility, VO2max, standing throwing velocity, 3-step throwing velocity and 90-300 º/s speeds consantric isokinetic shoulder internal (IR) and external rotation (ER) peak torque were assesed in before and after a plyometric training period. Plyometric group (PG) performed plyometric exercises in addition to their daily training twice a week for 6 weeks.