Rize sahilince bazı kirleticilerin mevsimsel ve hacimsel dağılımı
Seasonal and temporal distribution of some pollutants of Rize coast
- Tez No: 276523
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmada, Rize Limanı ve sahilinde denizel ve karasal faaliyetlerden kaynaklanan kirleticilerin mevsimsel ve hacimsel dağılımının belirlenmesi amacıyla Kasım 2009-Ekim 2010 tarihleri arasında sekiz farklı istasyondan alınan su örnekleri incelenmiştir.Bu amaçla, alınan su örneklerinde sıcaklık, çözünmüş oksijen, pH, tuzluluk, bulanıklık, askıda katı madde, alkalinite, fenol, anyonik deterjan, yağ ve gres, kadmiyum, demir, bakır, çinko ve kurşun değerleri ölçülmüştür. Çalışma süresince yüzey suyunda ölçülen sıcaklık, çözünmüş oksijen, pH, tuzluluk ve bulanıklık değerlerinin sırasıyla, 9,17-27,44 °C, 7,28-10,90 mg/L, 7,79-8,51, 15,43-17,68 ppt ve 14,5-20,20 NTU arasında değiştiği saptanmıştır. Aynı örneklerde ölçülen en yüksek askıda katı madde, alkalinite, fenol, anyonik deterjan, yağ ve gres, Cd, Fe, Cu, Zn ve Pb değerlerinin sırasıyla 18,72 mg/L, 185 mg/L, 14,21 µg/L, 28,80 µg/L, 102,90 mg/L,
Özet (Çeviri)
To investigate seasonal and spatial distribution of pollutants from marine and terrestrial activities, water samples taken from eight different stations located on Rize Port and off coast of Rize between November 2009 and October2010.For this purpose the values of temperature, dissolved oxygen, pH, salinity, turbidity, total suspended solids, alkalinity, phenol, anionic detergent, oil and grease, cadmium, iron, copper and zinc were measured. The values of temperature, dissolved oxygen, pH, salinity and turbidity on the surface water were ranged between 9,17-27,44 °C, 7,28-10,90 mg/L, 7,79-8,51, 15,43-17,68 ppt and 14,5-20,20 NTU, respectively. The maximum values of total suspended solids, alkalinity, phenol, anionic detergent, oil and grease, cadmium, iron, copper, zinc and lead, were found to be 18,72 mg/L, 185 mg/L, 14,21 µg/L, 28,80 µg/L, 102,90 mg/L,