Mesh generation and electronic structure of quantum wires
Ağ gözü üretimi ve kuantum tellerin elektronik yapısı
  1. Tez No: 276545
  2. Yazar: ÜMİT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SÖKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde, altı farklı kuantum nokta çalışma uzayı içerisindeki tekparçacık için Sonlu Elemenlar Yöntemi ile yapılan sayısal hesaplaryapılmıştır. Bu anlamda tek parçacık durumları, enerjideğerleri ve yük yerelleşmeleri hapsetme potansiyelinin olmadığı veolduğu durumlarda (parabolik ve lineer hapsetmeler) verilmiştir.Sonlu elemanlar analizinden önce yapılması gerekli olan Ağ GözüÜretimi konusu ise temel ve genel olarak ifade edilmiştir.Tez, hesaplamalarda kullanılan kuramsal ve temel yöntemleritanımlayan, anlatan ve açıklayan detaylı bölümleresahiptir. Bu temel yöntemler ana hatlarıyla SonluElemanlar Yöntemi, Alan Koordinatları, d boyut içininterpolasyon ve genelleştirilmiş özdeğer eşitliği için matristemsillerinin bulunması olarak verilebilir.Tek parçacık durumlarına ek olarak, parabolik GaAs kuantumnoktasında ekziton durumları da ikinci bir problem olarakçalışılmıştır. Bu anlamda, ekziton enerji tayfı, hapsetmeve etkileşim parametrelerine bağlı olarak iki farklı enerjiölçeğinde çizilmiştir. Sonlu Elemanlar Yönteminin gücüsayesinde geleneksel varyasyonel yöntemlerle elde edilentaban durumunun yanısıra, uyarılmış üst enerji seviyeleride yüksek duyarlılıkla hesaplanmıştir. Yine bu problem için de, yükyerelleşmeleri ve taban durum enerjisinin kuantum nokta büyüklüğünegöre grafiği verilmiştir.Sayısal sonuçların elde edildiği yöntem ve programlar, tezinilerleyen bölümlerinde sözü edilen, iyi bilinen veanalitik sonuçları belli olan temel problemler üzerindedenenmiş ve bu analitik sonuçlarla çok iyi uyuştuğubelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, single particle states in six different Quantum Wire cross-sectionsare studied by using Finite Element Method. In this case, energy values andcharge localizations are given with arbitrary confinement potential profiles suchas parabolic, linear and zero potentials. Mesh Generation which is necessary forthe Finite Element Analysis, is presented as a brief overview.This thesis also has detailed sections about the fundamental methods such asFinite Element Method, Area Coordinates, interpolation in d dimensions and thematrix elements of the generalized eigenvalue problem for the main problems.In additional to single particle states with arbitrary potential profiles, excitonstates in parabolic GaAs quantum dot is studied as a second problem. In thiscase, the energy spectrums of the exciton system versus confinement parameterand interaction parameter are showed in two energy scales. Because of the FEMis a powerful tool, the excited states are given with high accuracy in additional toground state which can be obtained by using the traditional variational methodsin the literature. Here again, charge localizations and the ground state energydata depending on quantum dot size has shown for different angular momentumquantum numbers.The result of the calculations are in perfect agreement with the analyticalsolutions of the well-known and principle problems which are mentioned in thefurther sections in this study.