Determination of copper using porphyrin by cloud point extraction
Porfirin kullanılarak bulutlanma noktası eksraktsiyonu ile bakır tayini
- Tez No: 276555
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK MERDİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sulu çözeltideki bakır (II) iyonlarının zenginleştirilmesi için bulutlanma noktası ekstraksiyonu işlemi uygulandı. bakır (II) iyonlarının 5,10,15,20-tetrakis(4-metoksifenil) porfirin (TMPP) ligandı ile Triton X-100 ortamında şelatlandırılıp pamuk ile doldurulmuş minikolona yüklenerek nicel geri kazanımı gerçekleştirildi. Alevli atomik absorpsiyon spektrometresiyle analizi için yüzey aktif madde bakımından zengin fazın geri alma çözeltisi olarak 1 mol/litre nitrik asit ortamında 2.5 mililitre yüzde 25 THF (v/v) kullanıldı. Ligand, Triton X-100, nitrik asit derişim ve hacimleri ile karıştırma süresi, geri alım işleminde çözücünün polarlığı ve elektrolit madde derişimi parametrelerinin analitik etkileri optimize edildi. Yabancı iyonların Cu(II) geri kazanımındaki etkileri araştırıldı. Elde edilen gözlenebilme sınırı (4.3 nanogram/mililitre) değişik örneklerdeki Cu(II) geri kazanımları için yeterince düşük bulundu. Yüzde 2.1 R.S.D. ile bakır iyonlarının 5 kat zenginleştirilmesi gerçekleştirildi. Yöntemin uygulanabilirliği su örnekleri analizi ile doğrulandı. Bazı katyon ve anyonların girişim etkisi de test edildi.
Özet (Çeviri)
A cloud point extraction procedure was presented for the preconcentration of copper(II) ion in aqueous samples. After complexation by 5,10,15,20-tetrakis(4-methoxyphenyl) porphyrin (TMPP), copper(II) ion was quantitatively recovered in Triton X-100 after loading to minicolumn containing cotton. 2.5 mL of 25 per cent THF acidified with 1.0 mol/L nitric acid was used as eluent for stripping the surfactant-rich phase prior to its analysis by flame atomic absorption spectrometry (FAAS). The influence of analytical parameters including ligand, Triton X-100 and nitric acid concentration and volume, effect of polar solvent in desorption solution, stirring time, concentration of electrolyte optimized. The effect of the matrix ions on the recovery of copper ions was investigated. The obtained detection limit 4.3 ng/mL was sufficiently low for detecting copper in diverse samples. The enrichment factor of 5 with RSD of 2.1 per cent for copper was achieved. The applicability of the method was confirmed by the analysis of water samples. The interference effects of some anions and cations were also tested.