Developing a field force communication system based on a third party application market study
Pazar araştırması ve sonuçlarına göre field force sistem tasarımı
  1. Tez No: 276559
  2. Yazar: SEDAT İLBEYİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, pazar araştırması ve sonuçlarına göre, Actemium şirketinin istek ve ihtiyaçlarına en uygun Field Force (mobil iletişim) sistemi tasarımını bir pazar araştırması ve bunun sonuçlarına göre yapmaktır.Şirketin ihtiyaçlarının neler olduğu ve geliştirilecek çözümün kapsamı Gereksinim (requirement) Analizi yapılarak yeniden saptanmıştır. Belirlenen bu gereksinimler doğrultusunda, pazarda bulunan alternatif çözümler incelenmiş ve karşılaştırma yapılarak, içlerinden en uygun çözüm seçilmiş ve buna uygun sistem tasarımı yapılmıştır.Gereksinim analizi, anahtar kullanıcılar ile yapılan mülakat ve toplantılarla gerçekleştirilmiş ve derlenmiştir. Derlenen bu gereksinimler, şirket yönetimi ile tartışılmış ve bu aşama sonlandılırmıştır.Pazar araştırmasında bulunan alernatif çözümler karşılaştırılmış ve sonuç olarak Field Force çözümünün yeniden ve şirketin kendi imkanları ile Microsoft teknolojileri kullanılarak, yeniden geliştririlmesinin en uygun çözüm olduğu sonucuna varılmıştır. Halen kullanılmakta olan ?Metrack? çözümünde kullanılan yöntemin, Field Force çözümü için de kullanılmasının daha uygun olacağı görülmüştür. Metrack yazılımı, temel çözüm yöntemi olarak geliştirilmiştir. Her müşterinin isteğine uygun olarak güncellemesi yapılarak, müşteriye özel çözüm üretilmektedir. Microsoft .NET ve Compact Framework 3.5, Windows Communication Foundation (WCF), SQL Server 2008 ve SQL Server Compact 3.5 veritabanı teknolojileri kullanılarak sistem tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a Field Force communication system which is based on a market study and its results for Actemium.All requirements are gathered with requirement analysis and used in the market research to find out all alternative solutions. Those solutions are analyzed and compared with each other to choose the best suited solution. Finally, a Field Force system is designed based on selected solution.Requirement analysis is made by organizing meetings and interviews to specify the scope and needs of the organization. To finalize requirement analysis, all requirements, including business requirements, are evaluated with the management.In-house development is chosen as best solution. Actemium has sufficient knowledge and experience to develop software solutions just like Metrack solution. Metrack is a base solution that is customized for customer requirements. The same development method is used for Field Force. Base solution is designed and it will be customized for customer requirements. Microsoft .NET Framework and its components are used in the solution such as Windows Communication Foundation (WCF), CF.NET. SQL Server 2008 and SQL Server Compact 3.5 are used as data sources in the solution.