Küçükdere (Havran-Balıkesir) altın yatağının jeolojisi mineralojisi ve jeokimyası
Geology mineralogy and geochemistry of Küçükdere (Havran-Balikesir) gold mine
- Tez No: 276579
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA OYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma Batı Anadolu' da Edremit Grabeni' nin güney kenarında yer alan ekonomik boyutta altın ve gümüş içerikli epitermal düşük sülfidasyon tip kuvars damarının alterasyon, mineralojisi ve jeokimyasını araştırmayı amaçlar. Çalışma alanının temelini Karakaya Kompleksi' ne ait metamorfik kayalar oluşturur. Bölgedeki volkanik fasiyese ait andezitik ve dasidik volkanizma ürünleri temel kayalarını uyumsuzlukla üzerler.KD doğrultulu epitermal düşük sülfidasyon tip kuvars damarı andezitik volkanikler içerisine yerleşmiştir. Altın ve gümüş içerikli bu damar sistemi, doğrultusu boyunca kesikliklere uğrayarak, mercekler şeklinde 5,4 km takip edilebilmektedir. Damar sisteminin ana gang mineralleri kuvars, kalsit, ankerit, barit, rodonit, mangan, hematit ve limonittir. Damar çeperi boyunca dar bir alanda silisleşme, arjilik ve propilitik alterasyon gözlenmektedir. Cevherleşme sonrası gelişen oblik ve düşey atımlı faylar nedeniyle damar sistemi ötelenmiştir.Küçükdere Altın Yatağı halen Koza Altın İşletmeleri AŞ tarafından işletilmektedir. Şirket verilerine gore bölgedeki toplam kaynak 2,99 g/t Au ve 7,74 g/t Ag ortalama tenörlü 2 475 513 ton' dur.
Özet (Çeviri)
This research aims to explore the geochemistry and mineralogy of gold and silver bearing low sulfidation type quartz vein in the south of Edremit graben in Western Anatolia. Region?s basement composed of metamorphic rocks of Karakaya Complex. Andesitic and dasitic volcanism products shield the basement rocks with unconformity.Low sulfidation epithermal type quartz vein with NE strike is settled in andesitic volkanics. That lens shaped, gold and silver bearing vein system can be followed for 5.4 km. Main gangue minerals of the vein system are quartz, calcite, ankerite, barite, manganite, rodonite, hematite and limonite. Through the vein?s boundry, silisification, argilic and propylitic alteration are observed.Kucukdere Gold Mine is already managed by Koza Altin Isletmeleri A.S. According to compony?s data, total ore resource is 2 475 513 tones, avarage 2.99 g/t Au and 7.74 g/t Ag.