Küçükdere (Havran-Balıkesir) altın damarının minerolojik ve petrografik incelemesi
- Tez No: 29813
- Danışmanlar: PROF. DR. BERKİN SALANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, Küçükdere (Havran - Balıkesir) Altın damarının mineralojisi, petrografisi ve cevherleşmenin yapı - doku özellikleri incelenmiştir. İnceleme alanındaki litolojik birimler yaş sırasına göre, Kireçtaşı (Mesozoyik), Andezit, Bazalt (Tersiyer )ve Alüvyonlardır (Kuvarterner). Allın cevheri porfirik dokulu andezitik bir kütle içerisinde yerleşmiş, yaklaşık K45°D doğrultum olarak uzanan bir damar içerisinde yer alır. Ancak damar göstermiş olduğu eğime göre Dik ve Düz damar olarak adlandırılmıştır. Dik damar, dikten 60° 'ye kadar değişen değerlerde Güneydoğu'ya, Düz damar ise yataydan 25-30° 'ye varan eğimlerde Kuzeybata'ya dalar. Damar dokusal özelliklerine ve bileşenlerine göre Andezit parçalı breşik damar, Breşik damar, Bandlı damar ve Masif karbonat olarak ayrımlanmıştır. Bandlı damar Au içeriği açısından zengin damar tipi olarak ayırt edilmiştir. Damarda altın ve gümüş ana ekonomik metal olup, Hg, As, Sb, Cu, Pb, Zn gibi elementler düşük konsantrasyonlarda bulunur. Ana gang mineralleri kuvars ve karbonat (kalsit, ankerit) olup, az miktarda da pirit ve mangan mineralleri bulunur. Altın, kuvars ve karbonatların kontaklarında serbest taneler veya bu minerallerin içlerinde kapanım olarak bulunur. Silisleşme, killeşme, serisitleşme ve piropilitleşme damar ve yankayaçlarda ayırt edilmiş yaygın bozunma türleridir. Bir boşluk içerisinde oluşmuş damarda, doku çeşitleri olarak küçük boşluklar, tarak, kokart, bandlı ve breşik dokuları oluşmuştur. Jeolojik, Mineralojik ve petrografik gözlem, bulgu ve verilerden, altın cevherleşme sinin düşük sıcaklıklarda (epitermal), bölgeyi etkileyen tektonik olaylara bağlı olarak gelişmiş, kırık sistemlerinin içerisinde, damar tipinde, ekonomik bir altın yatağı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study; mineralogy, petrography of the Küçükdere ( Havran - Balıkesir ) gold vein and structrural and textural specification of the mineralization have been inves tigated. From older to younger, the lithologic units of the studied area are: Mesozoic Lime stone, Tertiary Andesite, Basalt and Quarternary Alluvium. Gold mineralization is in a N 45° E trending vein which is hosted by a porphyrytic andesite stock. The vein has structrually been classified as steep and flat vein in re spect to the various dips. The steep vein dips 60° to vertically to the southeast, the flat vein dips horizontally 25°-30° to the northwest. The vein has been classified as andesite vein breccia, vein breccia, banded vein and massive carbonate according to the textural specifications and it's specifications. Banded vein is the mineralized and most significant vein type. Gold and silver are the economic metals, however Hg, As, Sb, Cu, Pb, Zn are trace in the vein. Main gangue minerals are quartz and carbonate (Calcite, Ankerite) and pyrite and manganese are minerals, present in low amounts. Gold is occuers as free particles at the contacts of quartz and carbonate or as inclu sions in those both minerals. Silicification, argillization, sericitization and propylitization are the significant alte ration types for the vein and the wallrock. Small open spaces, cockscomb, cockade, banded and breccia texture occured in the vein as the type of open space filling texture. Geologic, mineralogic and petrographic observations and analized data, show that the gold mineralization were emplaced under low temperatures (epithermal) conditions, in a zone of structural weakness, related to the regional tectonic, framework. ît is obtained that these gold deposit seems to be economic and in vein type.