Şanlıurfa ilinde hipertansiyon tanısı almış hastaların profilinin incelenmesi
Determination of the hypertension patients' profile's in Şanliurfa
  1. Tez No: 471472
  2. Yazar: İBRAHİM DAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu araştırma, Şanlıurfa ili merkez ilçelerinde yaşayan hipertansiyon tanısı almış hastaların profilini ortaya çıkarmak, hastaların yaşam tarzı, beslenme alışkanlıklarının hipertansiyon üzerindeki etkisini araştırmak için yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu araştırmanın örneklemini 320 hipertansiyon tanılı kişi oluşturmuştur. Veriler hastaların sosyo-demografik özellikleri ve araştırmacı tarafından, literatür ışığında hazırlanmış“Hasta Bilgi Toplama Formu”kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) for Windows 16.0 paket programı ile tanımlayıcı istatistik, Ki-Kare Testi, Mann Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis Testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hipertansiyon tanısı almış hastaların yaş ortalamasının 61,48±2,19, %51,9'unun (166) erkekler olduğu saptanmıştır. Hastaların %93,1'i evli olup, %45,9'unun okuryazar olmadığı tespit edilmiştir. Hastaların %41,6'sının (133) beden kitle indeksi (BKİ), 25-29,99 (toplu-hafif şişman) arasında olduğu belirtilmiştir. Hastaların ortalama sistolik kan basıncı değeri 153,42±24,15, diyastolik kan basıncı değeri 96,12±19,37 çıkmıştır. Kadınlarda sistolik kan basıncı ortancası 157,77 iken, erkeklerde 163,04'tür (p›0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to investigate the profile of patients who had hypertension diagnosed in Şanlıurfa province center, to investigate the lifestyle and nutritional habits of patients on hypertension. Method: The sample of this descriptive study consisted of 320 hypertension cases. The data were collected using the socio-demographic characteristics of the patients and the“Patient Information Collection Form”prepared by the researcher in the light of the literature. Data were analyzed by descriptive statistics, Chi-square test, Mann Whitney U test and Kruskal-Wallis test with SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) for Windows 16.0 package program. Findings: The mean age of the patients diagnosed with hypertension was 61,48±2,19 and %51,9 (166) were males. %93,1 of the patients were married and %45,9 were not literate. %41,6 (133) of the patients were found to have a body mass index (BMI), 25-29,99 (mass-fat). The mean systolic blood pressure of the patients was 153,42±24,15 and the diastolic blood pressure was 96,12 ± 19,37. The systolic blood pressure median was 157,77 in females and 163,04 in males (p›0.05).