A novel report generation approach for medical applications: The SISDS methodology and its applications
Tıbbi uygulamalar için yeni bir rapor üretim yaklaşımı: SISDS metodu ve uygulamaları
- Tez No: 276628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ARDA, DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Tıpta güvenilir veri sadece birkaç alanda mevcuttur ve tanısal çıkarımlar için gerekli bilgiler genelde eksiktir. Süreci kolaylaştırmak için önemli miktarlarda paralar harcanmış olmasına rağmen, henüz tam olarak etkili bir çözüm bulunamamıştır. Maalesef, hâlihazırdaki veri toplama yaklaşımları tam ve yüksek kalitede verileri sağlama yönünden -ki bu konu güçlü ve etkili Tanısal Karar Destek Sistemleri (TKDS) için ön koşuldur- yetersizdir. Bu tezde, şimdiye kadar kullanılan tıbbi raporlama metotları ve uygulamaları değerlendirildi; nasıl bir ideal tıbbi raporlama çeşidinin oluşturulmasına ışık tutmak için onların güçlü ve zayıf taraflarının neler olduğu ortaya koyuldu. Bu tez, ``Yapısal, Etkileşimli, Standartlaştırılmış ve Karar Destekleyici Metot (SISDS)'' ismi verilen yeni bir tıbbi raporlama metodu önermektedir ki bu metot, mevcut raporlama metotlarının çoğu avantajlı özelliklerini kapsayan, bu metotların yetersizlik ve kavramsal yüklenme gibi dezavantajlarını ortadan kaldıran ve yeni bir takım özellikler sunan bir metottur. Metot, tıp çalışanlarının, hâlihazırdaki yaklaşımlara kıyasla çok daha etkili bir biçimde çok dilli tıbbi raporlar üretmelerine olanak sağlamakta ve bunu serbest metin benzeri veriyi yapısal bir biçimde girmelerine olanak sağlayarak alışılmışın dışında bir yolla yapmaktadır. Önerilen yöntemin, tam ve doğru verilerin toplanması ile bıktırıcı ön işlemler ve veri hazırlama adımları olmadan karar destek sistemlerinin inşa edilebilmesi ile tıbbın çok daha iyi uygulanabilmesi gibi pek çok açıdan çok daha etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In medicine, reliable data are available only in a few areas and necessary information on prognostic implications is generally missing. In spite of the fact that a great amount of money has been invested to ease the process, an effective solution has yet to be found. Unfortunately, existing data collection approaches in medicine seem inadequate to provide accurate and high quality data, which is a prerequisite for building a robust and effective DDSS. In this thesis, many different medical reporting methodologies and systems which have been used up to now are evaluated; their strengths and deficiencies are revealed to shed light on how to set up an ideal medical reporting type. This thesis presents a new medical reporting method, namely \emph{``Structured, Interactive, Standardized and Decision Supporting Method''} (SISDS) that encompasses most of the favorable features of the existing medical reporting methods while removing most of their deficiencies such as inefficiency and cognitive overload as well as introducing and promising new advantages. The method enables professionals to produce multilingual medical reports much more efficiently than the existing approaches in a novel way by allowing free-text-like data entry in a structured form. The proposed method in this study is proved to be more effective in many perspectives, such as facilitating the complete and the accurate data collection process and providing opportunities to build DDSS without tedious pre-processing and data preparation steps, mainly helping health care professionals practice better medicine.