Online health information seeking habits of middle aged and older people: A case study
Orta yaş ve üzeri insanların internette sağlık bilgisi arama davranışları: Örnek olay incelemesi
  1. Tez No: 276648
  2. Yazar: ELİF ÇAKIR TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji, Science and Technology, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yakın geçmişte, insanlar sağlıkla ilgili sorularına cevap bulabilmek için sağlıkla ilgiliuzmanlara ya da yazılı materyallere başvurmaktaydılar. ?imdiyse, sağlıkla ilgilibilgilere elektronik kaynaklarla ulaşılabilmesi, insanların bilgi arama davranışlarınıdeğiştirdi. Elektronik bilgi kaynakları çok popüler hale gelmiştir ve sağlıkla ilgiliaramalar için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışma ile Orta Doğu TeknikÜniversitesi`nde çalışanlar ile 100. Yıl semtinde yaşayan orta yaş ve üstü insanlarıninternetten sağlıkla ilgili araştırma yapma davranışları incelenmektedir. Özellikle,demografik ve diğer faktörlerin sağlık bilgisi arama üzerine etkisi, aranan sağlıkbilgisi çeşitleri, bulunan bilgilerin değerlendirilişi ve hedef kitlenin bilgi güvenilirliğiiçin ölçütlerinin neler olduğu aştırılmaktadır. Veri toplamak için kesitsel çalışmayapılmıştır. Kişisel doldurulacak olan anketler kullanıcılara doğal ortamlarındadoldurmak üzere dağıtılmıştır. Toplamda 248 adet anket toplanmıştır. Bulgulargöstermektedir ki orta yaş ve üstü insanların internet sağlıkla ilgili arama yapmakta,özellikle belirli hastalıklar hakkında bilgi edinmeye çalışmaktadırlar. Bu bilgileriherhangi bir uzmana gitmeden kendilerini tedavi etmek için kullanmaktadırlar.Sağlık durumunun kötü olması ve internet becerileri arama davranışı ilebağlantılıdırlar. Katılımcılar çoğu internet buldukları sağlıkla ilgili bilgileregüvenmektedirler ancak herhangi bir uzmanla bu bilgileri paylaşmamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In the recent past, people were used to consult health care professionals or textbooksin order to find answer to health related questions. Now, the availability of medicalinformation through electronic resources has changed people`s information-seekingbehaviors and, as a result, electronic information resources have become verypopular and frequently used for health related searches. This study examines theonline health information-seeking behaviors of middle aged and older people fromMiddle East Technical University and 100. Yıl neighbourhood, speciallydemographic and other factors effecting online health information seeking, the typesof sought online health information, assessment of the online health information, andreliability criteria of middle aged and older online health information seekers. Across-sectional design was used to collect data. Self-administered questionnaireswere distributed to participants. The final sample was 248 middle aged and olderpeople. Findings show that middle aged and older employees from Middle EastTechnical University and 100. Yıl neighbourhood are searching for healthinformation especially for specific illnesses. They are using this information to self-treat or self-diagnose. Worse health conditions, expertise level in internet usageassociates with searching behavior. Majority of the participants trust in informationthey found online but they do not share it with any health care professional.