ITMEM-Information Technology Management Enhancement Model: Assessment of information technology use in organizations
BTYİM-Bilgi Teknolojileri Yönetimi İyileştirme Modeli: Organizasyonlarda bilgi teknolojileri kullanımı değerlendirmesi
  1. Tez No: 276649
  2. Yazar: EMRE SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, kamu ve özel şirketlerde bilgi teknolojileri (BT) kullanımını değerlendiren yeni geliştirilmiş bir uygulama olan ITMEM- Bilgi Teknolojileri Yönetimi İyileştirme Modeli'ni sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı BT yönetimi kara verme süreçlerinde destek olmak ve organizasyonların BT kullanımı alanında güçlü ve zayıf yönlerini keşfedebilecekleri bir araç sağlamaktır. Model, BT alanındaki akademik çalışmaları, COBIT, CMMI ve ITIL gibi en iyi uygulamaları ve BT yönetimi ve BT güvenliği standartlarını içeren üçlü bir yapı üzerine inşa edilmiştir. Modelin ana yapısı M.J. Gregory'nin teknoloji yönetim süreci değerlendirme modeli üzerine kurulmuştur. Metodolojik üçleme yöntemi geçerli ve güvenilir sonuçlar alabilmek için ITMEM tarafından benimsenmiştir. Üçleme yarı-yapılandırılmış röportaj, sunulan dökümanlar ve akademik çalışmalar, en iyi uygulamalar ve standartlar çerçevesinde oluşturulan anket sorularından oluşmaktadır. ITMEM yazılım ve geliştirme üzerine çalışan ve CMMI tarafından derecelendirilmiş (yada hazır olan) 10 yerli firma üzerinde uygulanmıştır. Çalışma, şirketlerde BT kullanımının yararları ve eksiklerini açığa çıkarmakta, detaylı ve yol gösterici bilgiler sağlamakta ve kullanılan standartlar ve en iyi uygulamaların etkilerini sunmaktadır. Sunulan sonuçların organizasyonlarda BT yönetimi ve kullanımı üzerine çalışan araştırmacılar için değerli bilgiler sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study proposes a new model for the assessment of information technology (IT) use in public and private companies, which is called ITMEM- Information Technology Management Enhancement Model. This model aims to assist decision making processes in information technology management. For this purpose, a tool is developed to explore strengths and weaknesses of a company in IT use. The model was developed upon a three-folded structure including (1) academic studies in technology management, (2) best practices which are developed for control over operations and processes including COBIT, CMMI and ITIL, and (3) standards about IT management and IT security. The conceptual framework of ITMEM is based on technology management process assessment model of M.J. Gregory. Methodological triangulation approach is adopted for the model for retrieving valid and reliable results. Triangulation consists of (1) semi structured interview, (2) presented company documents and (3) questionnaire developed upon relevant academic researches, best practices and standards. ITMEM was practiced on ten domestic and experienced companies in software & development and manufacturing industries which were appraised in or in progress of being appraised in CMMI. The study revealed the benefits and deficiencies of IT use in the company. It also provided information for decision makers about IT value within companies, and demonstrated the effects of best practices and standards over IT use. The reported findings should be valuable assets to researchers studying on IT management and IT use in organizations.