Finding malformed HTML outputs and unhandled execution errors of ASP.NET applications
ASP.NET uygulamalarındaki hatalı HTML çıktılarının ve öngörülememiş çalışma hatalarının bulunması
- Tez No: 276655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSU BETİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ASP.NET, dinamik web uygulamalarının geliştirilmesinde kullanılan popüler dillerden biridir. Web uygulamalarındaki hatalar, bu uygulamaların güvenilirliğini ve kullanıcı sayısını azaltabilir. Bundan dolayı, bu uygulamaların test edilmesi önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, öngörülememiş çalışma hataları ve tarayıcılarda bozuk görüntülerin oluşmasına neden olan HTML hatalarını içeren ASP.NET uygulamalarını, otomatik olarak test eden bir araç sunacağız. Aracımızın ismi Mamoste'dir. Mamoste, test girdilerini dinamik olarak üretmek için somut ve sembolik çalışma yöntemlerini dönüşümlü olarak kullanan concolic testi ASP.NET uygulamalarına adapte eder. Mamoste, concolic test ile çözülemeyen web sayfalarındaki olayları da girdi olarak ele alır. Mamoste ile, bir kamu kurumu tarafından yoğun olarak kullanılan ASP.NET uygulamasının testini gerçekleştirdik. Mamoste, 366 HTML hatası ve bu uygulamanın hemen hemen her sayfasında kullanılan hatalı bir bileşen tespit etti. Bunun yanı sıra; Mamoste, üretilen sayfaların bir kısmında hatalı kullanılmış genel bir kontrol açığa çıkarttı.
Özet (Çeviri)
As dynamic web applications are becoming widespread nearly in every area, ASP.NET is one of the popular development languages in this domain. The errors in these web applications can reduce the credibility of the site and cause possible loss of a number of clients. Therefore, testing these applications becomes significant. We present an automated tool to test ASP.NET web applications against execution errors and HTML errors that cause displaying inaccurate and incomplete information. Our tool, called Mamoste, adapts concolic testing technique which interleaves concrete and symbolic executions to generate test inputs dynamically. Mamoste also considers page events as inputs which cannot be handled with concolic testing. We have performed experiments on a subset of an heavily used ASP.NET application of a government office. We have found 366 HTML errors and a faulty component which is used almost every ASP.NET page in this application. In addition, Mamoste discovered that a common user control is misused in several generated pages.