Euproctis chrysorrhoea L. (Lepidoptera:Lymantriidae) larvalarının büyüme ve gelişmesine bazı sekonder maddelerin yapay besinlerle etkilerinin belirlenmesi
Determination of effects of some secondary substances in artificial diets on the growth and development of Euproctis chrysorrhoea L. (Lepidoptera:Lymantriidae) larvae
- Tez No: 276662
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BİLGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Ülkemizde ?altın kelebek? olarak bilinen Euproctis chrysorrhoea dünyanın birçok yerinde ve Türkiye'de çeşitli ağaç türlerinin yapraklarını tüketerek, zarara sebep olan önemli bir tarım ve orman zararlısıdır.Bu çalışmada farklı sekonder maddelerin ve bunların farklı konsantrasyonlarının E. chrysorrhoea larvalarının büyüme ve gelişmesi üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla farklı içeriklerde yapay besinler hazırlanmıştır. Ayrıca kontrol besinindeki protein ve karbonhidrat miktarları da değiştirilerek etkileri belirlenmiştir. Sekonder madde ilave edilen besinler tanik asit, gallik asit, p-kumarik asit için %1, %3 ve %5 oranlarında, kinin için % 0,125, % 0,250 ve % 0,5 oranlarında hesaplanarak hazırlanmıştır. Kontrol besinine göre protein ve karbonhidrat miktarları değiştirilmiş yapay besinler ise (P:K), (1:2) ve (2:1) oranında hazırlanmış ve etkileri incelenmiştir.Son larva evresindeki E. chrysorrhoea larvalarıyla yapılan beslenme deneylerinde, farklı besin grupları ile beslenen larvaların toplam tüketim miktarı, pup ağırlığı, pup protein ve lipit miktarı ayrıca gelişim süreleri belirlenerek, kontrol besin ile beslenen larvalar ile karşılaştırılmıştır.Beslenme deneyleri sonunda, farklı besinlerle beslenen larvaların toplam tüketim miktarı, pup ağırlığı ve gelişim sürelerinde kontrol grubuna göre istatistiksel bir fark belirlenemezken, pup protein miktarları tanik asit (%3), p-kumarik asit (%1) ve (%5), gallik asit (%3) ve (%5), (P:K) (2:1), pup lipit miktarları ise tanik asit (%3), p-kumarik asit (%1), (%3) ve (%5) oranlarında hazırlanan besinlerle beslenen larvalarda, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Euproctis chrysorrhoea known as ?golden butterfly? in Turkey causes considerable damages around the world on agricultural and forest plants by feeding on their leaves.In this research, in order to determine the effect of various secondary substances in different concentrations on the growth and development of E. chrysorrhoea larvae, artificial diets with different components were prepared. In addition, the effects of the diets obtained by changing the protein and carbohydrate ratios of the artificial diet used as the control diet were also determined. The artificial diets each having a different secondary substances were prepared by adding 1 %, 3 % and 5 % tannic acid, gallic acid, p-coumaric acid and for quinine 0.125 %, 0.250 % and 0.5 %. The artificial diets with different protein and carbohydrate contents than the control diet were prepared having (P:C) ratios 1:2 and 2:1; and their effects were also studied.In the feeding experiments with E. chrysorrhoea larvae at last larval stage, by feeding the larvae on different diet groups, the amount of total consumption, pup weight, the amount of pup protein and lipid and development period were determined and these results were compared with the data obtained with the larvae feeding on the control diet.As results of the feeding experiments, the larvae on different artificial diets did not show any statistical differences in the amount of total consumption, pup weight and development period as those of the larvae fed on the control diet; however, the larvae fed on the diets having tannic acid (3 %), p-coumaric acid (1 %) and (5 %), gallic acid (3 %) and (5 %), (P:C) (2:1) had the pup protein contents statistically different that that of the control group; the larvae fed on the diets having tannic acid (3 %), p-coumaric acid (% 1), (3 %) and (5 %) had the pup lipid contents statistically different that that of the control group.