Hidroksi veya metoksi grubu taşıyan salisilaldehit türevi bazı Schiff bazlarının kristalografik yapısının deneysel ve kuramsal olarak incelenmesi
Experimental and theoretical investigation of crystallographic structure of some Salicylaldehyde derivative Schiff bases including hydroxy or methoxy group
  1. Tez No: 276663
  2. Yazar: ZEYNEP KELEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BÜYÜKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez, (E)-3-[(4-Butilfenil)iminometil]-benzen-1,2-diol (C17H19NO2), 3-[(E)-(4-Etilfenil)iminometil]-benzen-1,2-diol, (E)-3-[(3-Bromofenil)iminometil]-benzen-1,2-diol, (E)-4-Metoksi-2-[3-(Triflorometil)-feniliminometil]fenol ve (E)-4-Metoksi-2-{[4-(Fenilamino)fenilimino]metil}fenol organik moleküllerinin X-ışını kristal yapı analizlerini ve kuramsal yöntemlerle elde edilen bazı özelliklerini içermektedir.Kullanılan tüm kristaller O.M.Ü. Kimya Bölümü Organik Kimya Laboratuvarında sentezlenmiştir. Kristallerin verileri, STOE IPDS II difraktometresi ile toplanmıştır. Bu tez kapsamında çalışılan kristaller, WinGX paket programı içinde bulunan SHELXS-97 (Sheldrick, 1997) programı yardımıyla direkt yöntemler ile çözülmüş ve SHELXL-97 (Sheldrick, 1997) programı yardımıyla en küçük kareler yöntemi ile arıtılmıştır.İncelenen tüm kristallerin, sahip oldukları tautomerizasyon nedeni ile, enol-imin formunu benimseyen Schiff bazları oldukları ve bunların geometrik yapıları (bağ uzunlukları, açıları, burulma açıları) ile molekül içi ve moleküller arası etkileşimleri hakkında bilgiler elde edilmiştir.Bu incelemede, kuramsal hesaplar Gauss-View molekül görüntüleme programı ve Gaussian03W (Frisch ve ark., 2004) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Taban durumda, tüm moleküllerin gaz fazında yalıtılmış halde bulunan kararlı yapıları, Yoğunluk Fonksiyonel Kuramı (YFK) temel alınarak incelenmiştir. Söz konusu moleküllerin optimize edilmiş geometrileri (bağ uzunlukları, açıları, burulma açıları), dipol momentleri, enerjileri, moleküler elektrostatik potansiyelleri ve öncü orbitalleri (HOMO ve LUMO) B3LYP/6-31G(d, p) baz seti kullanılarak elde edilmiştir. Böylece X-ışını kırınım yöntemi ile elde edilen sonuçlar kuramsal temeller aracılığı ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis contains X-ray crystal structure analysis and some properties, obtained from theoretical methods, of the (E)-3-[(4-Butylphenyl)iminomethyl]-benzene-1,2-diol, [(E)-(4-Ethylphenyl)iminomethyl]-benzene-1,2-diol, (E)-3-[(3-Bromophenyl)iminomethyl]-benzene-1,2-diol, (E)-4-Methoxy-2-[3-(trifluoromethyl)-phenyliminomethyl]phenol and (E)-4-Methoxy-2-{[4-(phenylamino)phenylimino]methyl}phenol organic molecules.All crystals investigated in this study were synthesized in the Organic Chemistry Laboratory of Chemistry Department, OMU, Samsun. The crystal data were collected on a STOE IPDS II diffractometer. The crystal structures have been solved by using direct methods with the program SHELXS-97 (Sheldrick, 1997) and refined by using least squares refinement with the program SHELXL-97 (Sheldrick,1997) in WinGX packet program.All investigated crystals, because of their tautomerization, are adopted an enol imine Schiff bases and their geometrical parameters (bond lengths, angles, torsion angles), intramolecular and intermolecular interactions were calculated and interpreted.In this review, the theoretical calculations were performed with Gauss-View molecular imaging program and Gaussian03W (Firsch et all., 2004) software. In the base state, the stable structure geometries of the isolated molecules in the gas phase were investigated under the framework of Density Functional Theory (DFT). The optimized geometries (bond lengths, angles, torsion angles), dipol moments, energies, molecular electrostatic potentials (MEP) and frontier orbitals (HOMO and LUMO) were obtained from B3LYP/6-31G(d, p) calculations. Thus, the results of X-ray diffraction were supported through the theoretical foundations.