Çay fabrikalarının modernizasyonu
Modernization of tea factories
- Tez No: 276674
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SEFA AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yaşanılan teknolojik gelişmelerin ve bunun sonucunda kalite ve üretimin hızla artması sonucu otomasyon sistemleri günümüzde daha da önemli bir hal almıştır.Otomasyon sistemlerine duyulan gereksinimin hızla artması sonucu özellikle SCADA sistemleri büyük bir önem kazanmıştır. SCADA sistemleri, yazılım ve endüstriyel veri iletişimi üzerine ağırlık vererek, hızla gelişen bir alandır. SCADA sistemlerinde tüm süreçlerin izlenmesi, tek bir merkezde toplanabilmesi, zaman ve iş gücünden tasarruf sağlanması bu sistemin en önemli avantajlarıdır.Birinci bölümde Programlanabilir Lojik Kontrolörün yapısı, programlanabilmesi ve çalışma şekli üzerinde durulmuştur. Özellikle otomasyon sisteminde çok kullanılan PLC'ler tanıtılmıştır.İkinci bölümde SCADA teknolojisi incelenmiş, SCADA sistemlerini oluşturan kontrol birimlerinin temel elemanları, haberleşme yöntemleri ve protokolleri ele alınarak incelenmiştir.Son bölümde geçmişten günümüze kadar çay fabrikalarında bulunan otomasyon sistemleri incelenmiş ve en son modern teknoloji olarak kullanılan SCADA sisteminin çay fabrikasında uygulanabilirliği ele alınmıştır. SCADA teknolojisinin çay fabrikalarında getirmiş olduğu değişimler incelenerek üretime katkısının neler olduğu da belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to technological developments, quality and production have increased, as a consequence of this, automation systems have become more important today.As a result of rapid increase in the need for automation systems, SCADA systems have gained importance. SCADA systems is a rapidly growing area which give importance to the software and industrial data communication. The most important advantage of the SCADA system is that it has the possibility of gathering and monitoring all processes in a single centre at the same time. Moreover, it saves time and labour force.In the first part, importance was given to the structure, working style of programmable logic controller. PLC systems, especially used in automation systems are introduced.In the second part, SCADA technology has been examined by considering the main elements of control units that form the SCADA systems, methods of communication and protocoles.In the final part, the automation systems available in tea factories from past until now have been examined and the applicability of the SCADA system used as the last modern techonology in tea factories have been analized.