Hollanda ve Türkiye'deki fen bilgisi öğretmeni yetiştirme programlarının karşılaştırılması ve bu programlar hakkında öğretmen adaylarının görüşleri
Comparision of Netherlands and Turkish science teacher training program and pre?service teachers? perspective to science teacher training program
- Tez No: 276678
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma Hollanda'daki bir devlet üniversitesi ile Türkiye'deki bir devlet üniversitesi olmak üzere iki üniversitedeki fen bilgisi öğretmen yetiştirme programlarını ve fen bilgisi öğretmen adaylarının fen bilgisi öğretmen yetiştirme programlarına bakış açılarını karşılaştırmayı amaç edinmiştir. Araştırmada dokuman analizi yöntemi ile öğretmen yetiştirme programları incelenmiş ve geliştirilen ölçme aracıyla tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan tutum ölçeği iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda kişisel bilgiler yer alırken, ikinci kısımda öğretmen adaylarının fen bilgisi öğretmen yetiştirme programına karşı tutumlarını içeren 5'li likert şeklinde hazırlanmış maddeler bulunmaktadır. İki ülkenin de fen bilgisi öğretmen yetiştirme programları ve fen bilgisi öğretmen adaylarının cevapları analiz edilerek değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'deki ve Hollanda'daki fen bilgisi öğretmen yetiştirme programları arasındaki benzerlikler ve farklılıklar bulunmuştur. Her iki ülkedeki öğretmen yetiştirme programıyla ilgili öğretmen adaylarının programa, laboratuara, öğretmenlik uygulamalarına, bilgisayar kullanımına, uluslararası karşılaştırmalı eğitim çalışmalarına bakış açılarında benzerlikler ve farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is comparing a public university in the Netherlands to a public university in Turkey?s Science teacher training programs and in the Netherlands pre - service science teachers? to in Turkey pre?service science teachers? perspectives on science teacher training programs. In study is used document analysis, teacher training programs have been examined and attitude scale is used with developed measuring instrument. Used attitude scale consists of two parts. The first part includes demographic information?s questions; the second part includes pre ? service science teachers? attitude to science teacher program perspective?s questions which are prepared 5 likert form. Both countries are analyses science teacher training programs and science teachers? responses. As a result, between in the Netherlands and in Turkey science teacher training programs are same characteristics and differences. Both countries are determined similarities and differences related to pre service teachers? perspective to program, laboratory, internship applications, and computing, international comparative education studies. Suggestions have been made in the light of results.