İlköğretim 6. sınıf fen ve teknoloji dersi maddenin tanecikli yapısı ünitesinin didaktiksel dönüşüm teorisine göre incelenmesi
Examination of primary school 6th class ?particulate nature of matter? unit according to transposition didactic theory
- Tez No: 276677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bilgi dönüşümünü eğitim-öğretim sürecinde açıklamakta kullanılan yaklaşımlardan biri olan Didaktiksel Dönüşüm Teorisi (transposition didactique), bilim insanları tarafından üretilen bilimsel bilgilerin öğrenci tarafından özümlenen bilgi oluncaya kadar geçirdiği dönüşümlerin tamamını içerir. Bu çalışma 6. sınıf maddenin tanecikli yapısı ünitesinin, bilimsel bilgilerin bir takım değişikliklere maruz kalmasıyla oluşan öğretilecek bilgilerin neler olduğu, öğretilecek bilgilerin öğretmenler tarafından nasıl yansıtıldığı ve öğretmenler tarafından yansıtılan öğretilen bilgilerin öğrenciler tarafından nasıl anlaşıldığını belirlemeyi amaçlamıştır. Bu amaçla SBS başarılarına göre belirlenen iki farklı ilköğretim okulundaki 120 6. sınıf öğrencisi ve 2 fen ve teknoloji öğretmeni ile çalışılmıştır. Öğrencilere öğrenim öncesi ön-test ve öğretim sonrası son-test uygulanmıştır. Çalışmada, öğretilecek bilgilerin neler olduğunu belirlenmek için, geçmişten günümüze öğretim programlarında yer alan maddenin tanecikli yapısı ünitesi ve SBS soruları incelenmiştir. Öğretilen bilgi, öğretim sırasında iki fen ve teknoloji öğretmeninin dersleri kayıt altına alınarak, öğretmenlerin öğrencilere öğretim sonrası sorduğu sınav soruları incelenerek ve öğretmenlere anket yapılarak belirlenmiştir. Özümlenen bilgi ise öğretim sonrası öğrencilere yapılan son testin analiz sonuçlarına göre belirlenmiştir. Tüm bu analiz sonuçları bir bütün olarak değerlendirildiğinde ders programlarında geçmişten günümüze kadar yapılan incelemeler sonucunda bilimsel bilgilerin öğretilecek bilgi olmasının uzun zaman aldığı ve bu süreçte de öğretilecek bilginin yenilenen programlarla sürekli değiştiği gözlenmektedir. Yürürlükte olan programda maddenin tanecikli yapısı ünitesi ile ilgili kazanımlara bakıldığında kazanımların önceki fen bilgisi programlarına göre oldukça kapsamlı olduğu gözlenmiştir. Ayrıca SBS sorularının da amaçlandığı gibi öğretim programına paralel sorular içerdiği belirlenmiştir. Ön-test analizi sonuçlarına göre iki okuldaki öğrencilerin bilgi düzeyi homojenlik gösterirken öğretim sonrası farklı okullarda görev yapan ve öğretim programını referans aldığını belirten öğretmenlerin dersi farklı şekilde yansıtmaları öğrenciler arasındaki özümlenen bilginin farklılığına yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Transposition didactic is a theory which is used for explained knowledge transposition in process of education-teaching. Theory content of transition from scientific knowledge which is produced scientist, to knowledge to be taught and from knowledge to be taught to transmitted knowledge. This investication aims how the content of particulate nature of matter curriculum that is given at the level of 6th class in primary education, how is reflected by teachers and how is understood by student. For thi reason, have been studied two different school which content of 120 student and 2 science tecaher. This school is determined according to achievement of SBS (the general exam for primary school) For determine what is knowledge to be taught, is investegated particulate nature of matter concepts which have entered into the curriculum up until now and SBS (the General Exam for primary school) questions. For determine the knowledge taught has been used, subject of two science teacher was recorded, teacher?s examination questions was examined and was done interview to teachers. Finally, for determine the assimilated knowledge was analyzed last-exam which was done to students. After this whole analysis, it was discovered that takes a lot of time after scientific knowledge are accepted by academia that scientific knowledge enters into the curriculum as knowledge to be taught. Moreover, SBS (the general exam for primary school) questions content the same questions with curriculum. According top pre-test analysis results indicated that two different school?s student knowledge levels the same, but at the end of the teaching, students had different knowledge because different teachers reflected different content of particulate nature of matter curriculum.