Bir Quercus cerris L. var. cerris ormanında bulunan yaprak döken (Quercus cerris L. var. cerris) ve yaprak dökmeyen (Phillyrea latifolia L.) iki türde yaprakta N ve P rezorbsiyonunun, dekompozisyonunun ve mineral besin maddesi değişiminin incelenmesi
Leaf n and p resorption, decomposition and nutrient dynamics of a deciduous species Quercus cerris L. var. cerris and an evergreen species (Phillyrea latifolia L.) in a Quercus cerris L. var. cerris forest
  1. Tez No: 276690
  2. Yazar: NESLİHAN KARAVİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada, bir Quercus cerris L. var. cerris ormanında bulunan yaprak döken (Quercus cerris var. cerris) ve yaprak dökmeyen (Phillyrea latifolia L.) iki türde yaprakta N ve P rezorbsiyonu, dekompozisyonu ve mineral besin maddesi değişimi araştırılmıştır.Arazi çalışması yön faktörü dikkate alınarak seçilen devamlı örnek parsellerde gerçekleştirilmiştir. Yaprak örneklerinin yaprak özellikleri ile ilgili ölçümleri, N, P analizleri standart yöntemlere göre yapılmıştır. Ayrıca, litter paketi metodu uygulanarak, her iki türün yaprak örneklerinin ayrışma süreçleri de incelenmiştir.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, Quercus cerris var. cerris ve Phillyrea latifolia türlerinin, batıya bakan yamaçtaki P içeriği hariç, hem doğu hem de batıya bakan yamaçta tüm yaprak parametreleri bakımından farklı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, her iki türde de bazı yaprak parametreleri açısından yöne bağlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Quercus cerris var. cerris'de NKY ve Phillyrea latifolia'da alan cinsinden NKV hariç, her iki türde de rezorbsiyon parametreleri açısından yöne bağlı bir fark yoktur. Ayrıca hem doğu hem de batıya bakan yamaçta ağırlık ve alan cinsinden bazı rezorbsiyon parametreleri açısından Quercus cerris var. cerris ve Phillyrea latifolia türleri arasında önemli farklıklar bulunmuştur.Yapılan korelasyon analizleri sonucunda, her iki türde de bazı yaprak parametrelerinin birbiriyle ilişkili olduğu belirlenmiştir. Benzer şekilde bazı yaprak parametreleri ile bazı iklim faktörleri arasında korelasyon olduğu tespit edilmiştir.Türlerin dekompozisyon süreçleri incelendiğinde, ayrışmanın en hızlı olduğu dönemin yağışın fazla olduğu Kasım ayı, en yavaş olduğu dönemin ise sıcaklığın düştüğü kış ayları olduğu belirlenmiştir. Hesaplanan k sabiti değerlerine göre Phillyrea latifolia yapraklarının Quercus cerris var. cerris yapraklarına göre daha yavaş ayrıştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, leaf N, P resorption, decomposition and nutrient dynamics of a deciduous species (Quercus cerris var. cerris) and an evergreen species (Phillyrea latifolia L.) in a Quercus cerris var. L. cerris forest were investigated.The field study were carried out in permanent plots which were determined according to direction. Measurements and N, P analysis of leaf samples were done according to standard methods. Leaf litter decomposition of two species were investigated according to litter bag method.According to results, excepting P content, all leaf parameters were different between Quercus cerris var. cerris and Phillyrea latifolia in both east and west slopes. For both species, there were significant differences among some leaf traits according to direction. Excepting NKY for Quercus cerris var. cerris and NKV for Phillyrea latifolia, there were no differences in resorption parameters between east and west slopes for both species. Significant differences were found in resorption parameters between Quercus cerris var. cerris and Phillyrea latifolia in both slopes.According to the correlation analysis, significant correlations were found among some leaf parameters in both species. There were also significant correlations among leaf traits and climate factors. In decomposition studies, the maximum decomposition rate was determined in November and minimum decompositon rates were determined in winter period in both species. k values of Phillyrea latifolia were higher than those of Quercus cerris var. cerris, so it means that leaf litter of an evergreen Phillyrea latifolia decompose more rapidly than a decidiuous Quercus cerris var. cerris.